W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poliomyelitis wciąż stanowi zagrożenie

26.11.2024

Poliomyelitis (nagminne porażenie dziecięce lub choroba Heinego-Medina) to ostra choroba zakaźna wywoływana przez poliowirusy.

Poliomyelitis
  • Od 1988 r. prowadzony jest ogólnoświatowy Program Eradykacji  Poliomyelitis, dążący do całkowitej eliminacji wirusa z powierzchni ziemi.
  • W Polsce od ponad 40 lat nie ma zachorowań na poliomyelitis.
  • Dopóki istnieją zachorowania gdzieś na świecie, konieczne jest kontynuowanie szczepień, aby nie dopuścić do nawrotu choroby.

Poliomyelitis (nagminne porażenie dziecięce lub choroba Heinego-Medina) to ostra choroba zakaźna wywoływana przez poliowirusy. Jest to choroba „brudnych rąk”. Zakażenia szerzą się głównie poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem, kontakt ze skażonymi przedmiotami, spożywanie skażonych pokarmów lub  w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny. Możliwe jest też przeniesienie zakażenia drogą kropelkową. Jeżeli poliowirusy dostaną się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów, co może prowadzić do niedowładu lub porażenia mięśni. Do głównych objawów należą: bóle głowy, poczucie ogólnego rozbicia, nieżyt żołądkowo-jelitowy, uczucie sztywności karku i pleców, podwyższona temperatura. Chorują głównie dzieci do 5 roku życia. U 1 na 200 zakażonych występują nieodwracalne porażenia. Wśród 5-10% osób z porażeniami dochodzi do porażenia mięśni oddechowych  i zgonu.

Więcej informacji można znaleźć na portalu Szczepienia.info

Materiały

Ulotka MZ​_polio​_A4
Ulotka​_MZ​_polio​_A4.pdf 0.58MB
Ulotka dot. polio​_A4
Ulotka​_dot​_Polio.pdf 0.84MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}