W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poznaj radon i zobacz, jak obniżyć jego poziom w budynkach

06.02.2024

Radon jest naturalnym gazem promieniotwórczym, który znajduje się w glebie. W zbyt dużym stężeniu może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. W ramach kampanii „Poznaj radon” Państwowa Agencja Atomistyki wydała broszurę informacyjną na temat zapobiegania przenikania radonu do nowych budynków.

Poznaj radon

W wydanym prospekcie przedstawiono powszechne metody obniżania poziomu radonu w nowych budynkach. Wskazano również te obszary w Polsce, w których średnioroczne stężenie radonu w powietrzu wewnątrz pomieszczeń może przekraczać poziom odniesienia 300 Bq/m³ - powiat ząbkowicki znajduje się na obszarze, w którym stwierdzono podwyższone stężenie radonu. Broszura skierowana jest przede wszystkim do samorządów terytorialnych, zawodowych architektów i inżynierów budownictwa oraz specjalistów i podmiotów z zakresu ochrony przed promieniowaniem jonizującym. Zapraszamy do lektury także każdego zainteresowanego – broszura dostępna jest do odczytu oraz do pobrania w materiałach udostępnionych poniżej.

Poznaj radon

Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi kampanię „Poznaj radon”. Na potrzeby działań informacyjnych uruchomiona została strona internetowa www.gov.pl/poznajradon. To kompendium wiedzy na temat radonu – na portalu PAA wyjaśnia czym jest radon, skąd pochodzi i jak się go mierzy. Platforma to także źródło informacji na temat historii odkrycia radonu. Zainteresowani znajdą tu ciekawostki, bazę wiedzy na temat radonu oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Celem kampanii jest przekazanie rzetelnej, aktualnej i specjalistycznej wiedzy o radonie, a tym samym zwiększenie świadomości Polaków na ten temat. Zapraszamy do regularnych odwiedzin strony „Poznaj radon”.

Schemat postępowania w przypadkach pojawienia się niepokojących wyników pomiarów RADONU

W nawiązaniu do nałożonego na Państwową Inspekcję Sanitarną ustawą Prawo Atomowe obowiązku udzielania porad i informacji w zakresie narażenia na radon w pomieszczeniach oraz związanych z narażeniem na radon zagrożeń, Polskie Centrum Radonowe przygotowało propozycję dla wszystkich zainteresowanych podmiotów, schematu postępowania w przypadkach pojawienia się niepokojących wyników pomiarów.

Schemat postępowania w przypadku przekroczenia poziomu referencyjnego radonu 300 Bq/m3 w budynku:

  1. Ponowny pomiar (3 – 12 miesięczny), przy użyciu detektorów śladowych;
  2. Obliczenie rocznej dawki efektywnej, z uwzględnieniem czasu pracy wskazanego przez kierownika zakładu. Obliczenie dawki – jeśli to możliwe – przeprowadzić w oparciu o współczynniki konwersji zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2021 r. w sprawie wskaźników pozwalających na wyznaczenie dawek promieniowania jonizującego stosowanych przy ocenie narażenia na promieniowanie jonizujące (Dz. U. 2021, poz. 1657)
  3. Propozycja przeprowadzenia pomiarów przyrządem aktywnym w celu identyfikacji dróg wnikania radonu do budynku,
  4. Wskazanie działań mających na celu obniżenie stężenia radonu w budynku i ponowne wykonanie pomiarów kontrolnych.

 

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów PAA oraz WSSE we Wrocławiu.

Materiały

Ulotka Państwowej Agencji Atomistyki pt. "Poznaj radon"
PAA​_poznaj​_radon.pdf 2.40MB
Dobre praktyki dotyczące sposobów pomiarów stężenia aktywności radonu w miejscach pracy, budynkach, lokalach i pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi
Dobre​_praktyki​_dotyczące​_sposobów​_pomiarów​_stężenia​_aktywności​_radonu​_w​_miejscach​_pracy,​_budynkach,​_lokalach​_i​_pomieszczeniach​_przeznaczonych​_na​_pobyt​_ludzi.rtf 6.36MB

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}