Program "Bieg po zdrowie"
To na nas – osobach dorosłych – spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.
„Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Program skierowany jest do dzieci z grupy wiekowej 9-10 lat czyli IV klasa szkoły podstawowej oraz do ich rodziców i opiekunów. Edycję pilotażową programu w wybranych placówkach zrealizowano w roku szkolnym 2015/2016.
Główny Inspektorat Sanitarny, zaprosił do współpracy psychologów z Uniwersytetu Warszawskiego: dr hab. Kamillę Bargiel-Matusiewicz oraz mgr Rafała Dziurlę. Do programu przygotowano atrakcyjne, bogato ilustrowane materiały: podręcznik dla nauczyciela, zeszyt ćwiczeń dla ucznia, plakaty, ulotkę informacyjną dla rodziców, filmy edukacyjne dla rodziców i nauczycieli. Bohaterami programu jest dwoje uczniów IV klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba, wydarzenia z ich życia będą tłem poruszonych tematów.
Główne cele programu:
- Zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów,
- Przekazanie dzieciom wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych,
- Kształtowanie podstawowych umiejętności w zakresie asertywnego zachowania.
Cele szczegółowe programu:
- Zwiększenie wiedzy u uczniów na temat skutków palenia papierosów,
- Uzyskanie przez uczniów wiedzy na temat liczebności osób niepalących i palących w naszym kraju,
- Pokazanie dzieciom zalet nie palenia.
Scenariusz zajęć z uczniami:
- Lekcja 1 - Wprowadzenie. Palenie jest niezdrowe.
- Lekcja 2 - Jak się nie dać złowić nałogowi?
- Lekcja 3 - Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?
- Lekcja 4 - Palenie szkodzi!
- Lekcja 5 - Jak to zrobić, żeby nie palić?
- Lekcja 6 – Jak to zrobić, żeby inni nie palili? Podsumowanie zajęć.
Scenariusz zajęć dla rodziców:
- I spotkanie powinno odbyć się przed rozpoczęciem realizacji programu na zebraniu z rodzicami. Celem spotkania jest przekazanie rodzicom informacji na temat założeń i sposobów realizacji programu profilaktyki palenia tytoniu.
- II spotkanie powinno odbyć się po zrealizowaniu programu na zebraniu z rodzicami. Celem spotkania jest podsumowanie przeprowadzonych zajęć profilaktycznych z uczniami.
Metody:
Lekcje odbywają się w formie ćwiczeń i dyskusji wzmacniających aktywne uczestnictwo uczniów. Podstawą całego cyklu są przygotowywane przez uczniów cztery zadania domowe. Do każdego z zadań opracowano szczegółowe instrukcje i pomoce dydaktyczne ułatwiające ich wykonanie.
Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej "Bieg po zdrowie" został objęty honorowymi patronatami Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Materiały
Podręcznik „Bieg po zdrowie”Podrecznik_Program_antytytoniowej_edukacji_zdrowotnej.pdf 37.81MB Zeszyt ćwiczeń „Bieg po zdrowie”
Zeszyt_ćwiczeń_-_Bieg_po_zdrowie.pdf 25.93MB Informacja dla uczniów „Bieg po zdrowie”
Załącznik_Informacje_dla_uczniow.pdf 1.95MB Plakat - „Bieg po zdrowie”
Plakaty_Bieg_po_zdrowie.pdf 18.44MB Sprawozdanie z realizacji programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej dla IV klas szkoły podstawowej pt. „Bieg po zdrowie”
Sprawozdanie_bieg_po_zdrowie_ankieta.doc 0.07MB Ulotka Bieg po zdrowie - 2023
Ulotka_A3_Bieg_po_zdrowie_-_2023.pdf 3.35MB