Skąd się biorą produkty ekologiczne - Podsumowanie programu w woj. dolnośląskim w roku szkolnym 2023/2024
24.07.2024
Mamy za sobą kolejną edycję programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne" Program został zrealizowany na terenie woj. dolnośląskiego w roku szkolnym 2023/2024 prawidłowo, zgodnie z założeniami i celami programu.
W porównaniu z zeszłoroczną edycją programu, zanotowano wzrost placówek biorących udział w programie. Na terenie województwa dolnośląskiego przystąpiło 242 przedszkoli. Łącznie działaniami zostało objętych 11 142 dzieci oraz 5 173 rodziców. Do realizacji programu zostało przeszkolonych 687 koordynatorów przedszkolnych.
Realizacja programu przyczyniła się zwiększenia świadomości i wiedzy dzieci oraz rodziców na temat zdrowego stylu życia i nawyków higieniczno-zdrowotnych. Program spotkał się z dużym zaangażowaniem ze strony realizatorów. Podjęli oni szereg działań informacyjno-edukacyjnych celem przekazania treści edukacyjnych zakresu zdrowego stylu życia oraz działania mające na celu zwrócenie uwagi na kwestie rolnictwa ekologicznego, budowanie właściwych nawyków żywieniowych.
Zajęcia były różnorodne, np. dzieci poznały technikę robienia przetworów, oglądały pracę młyna, odbyły się zajęcia ruchowo-muzyczne, organizowano projekcje filmów, dzieci wyszukiwały znak EKO na opakowaniach produktów, poszerzyły wiadomości na temat piramidy zdrowego żywienia, słuchały bajek, itp. Merytorycznie oraz technicznie był to program ciekawy, interesujący i angażujący do działań. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych, zarówno w grupie rówieśniczej w przedszkolu, jak i indywidualnie. Dodatkowo uwzględnia integrację całego środowiska biorącego udział w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym (min. rodziców). Ponadto poszerza i wzbogaca ich wiedzę na temat produktów ekologicznych oraz rolnictwa ekologicznego, kształtuje postawy determinujące aktualne i przyszłe zachowania zdrowotne, uczy wyboru zdrowych, wartościowych produktów ekologicznych, propaguje zdrowy styl życia. Dzieci przezwyciężyły niechęć do spożywania niektórych potraw. Podają przyczyny i skutki nieprawidłowego odżywiania się. Program uczy również prawidłowych zachowań rodziny, tzn. spożywanie wspólnych i regularnych posiłków. Placówki są nadal chętne do realizacji programu, koordynatorzy przedszkolni zgodnie twierdzą, że jest potrzeba realizacji treści związanych ze zdrowym i ekologicznym odżywianiem.
Źródło: WSSE we Wrocławiu