W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zalecenia dla usług fryzjerskich, kosmetycznych, odnowy biologicznej

25.07.2023

Należy pamiętać, że świadczenie usług w zakresie upiększania ciała powinno odbywać się z zachowaniem zasad higieniczno-sanitarnych, których wdrożenie minimalizuje ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych u osób korzystających z usług zakładu.

Beauty

Świadczenie usług w zakresie upiększania ciała powinno odbywać się z zachowaniem zasad higieniczno-sanitarnych (w tym dezynfekcji i sterylizacji narzędzi wielokrotnego użycia), których wdrożenie minimalizuje ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych u osób korzystających z usług zakładu.

Ponadto, osoby wykonujące zabiegi związane z naruszeniem ciągłości tkanek, są zobowiązane do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi. Procedury powinny regulować sposób postępowania przy wykonywaniu czynności, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, zasady stosowania sprzętu poddawanego sterylizacji oraz sposoby przeprowadzania dezynfekcji skóry i błon śluzowych, a także dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń.

Należy podkreślić, iż brak realizacji stosownych procedur, zwłaszcza procesów dezynfekcji i sterylizacji narzędzi, sprzyja rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusami wątroby typu HBV i HCV, np. podczas nacięcia lub nakłucia skóry w trakcie zabiegów kosmetycznych, fryzjerskich (zdarzenia przypadkowe), a także przy tatuowaniu, kolczykowaniu, manicure itp.

Wirusy HBV i HCV są prekursorem wirusowego zapalenie wątroby typu B (HBV) i wirusowego zapalenie wątroby typu C (HCV). Objawy chorobowe związane są z uszkodzeniem komórki wątrobowej. Oprócz zakażeń pełnoobjawowych obserwuje się zakażenia bezobjawowe i zachorowania skąpoobjawowe. Brak leczenia może powodować przewlekłe zapalenie wątroby, marskość wątroby, a nawet raka wątroby.

Podstawowym działaniem zapobiegawczym jest przerwanie łańcucha szerzenia się ww. wirusów, czemu służyć ma m.in. jednorazowe stosowanie czystych narzędzi poddanych skutecznej dezynfekcji i sterylizacji.

W ramach działań edukacyjnych zaleca się zapoznanie ze stronami internetowymi, na których zamieszczone są szczegółowe informacje dotyczącymi działań prewencyjnych mających na celu ograniczenie ryzyka zakażenia m.in. HBV i/lub HCV klienta lub personelu zakładu.

Polecane przykładowe strony internetowe:
Państwowy Zakład Higieny w Warszawie - broszura informacyjna 
Państwowy Zakład Higieny w Warszawie - programy zapobiegania zakażeniom HCV 

Ponadto zapraszamy do zapoznania się z Planami higieny dla podmiotów z branży beauty przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia, które można znaleźć w Zakładce Co robimy - Higiena Komunalna.

Materiały

Zapobieganie zakażeniom HCV - ulotka 1
Zapobieganie​_zakażeniom​_HCV​_-​_ulotka​_1.pdf 0.48MB
Zapobieganie zakażeniom HCV - ulotka 2
Zapobieganie​_zakażeniom​_HCV​_-​_ulotka​_2.pdf 0.53MB
Zapobieganie zakażeniom HCV - ulotka 3
Zapobieganie​_zakażeniom​_HCV​_-​_ulotka​_3.pdf 0.44MB
{"register":{"columns":[]}}