Międzynarodowy Dzień Pamięci o zmarłych na AIDS
16.05.2021
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja. Jest jedną z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie. W tym roku obchodzony jest w dniu 16 maja 2021 roku.
Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS obchodzony był w San Francisco i Nowym Jorku w 1983 r. Organizatorzy chcieli uczcić pamięć tych wszystkich, którzy odeszli z powodu epidemii oraz zwrócić uwagę na potrzebę pomocy osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Dzisiaj odbywa się w 115 krajach, gdzie wolontariusze docierają do dziesiątków tysięcy ludzi.
Ten dzień to nie tylko wspomnienie - to okazja do edukacji na temat HIV/AIDS oraz prowadzenia dialogu społecznego na rzecz profilaktyki, opieki i leczenia oraz walki ze stygmatyzacją osób żyjących z HIV. Do tej pory nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki na HIV/AIDS, dlatego najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest właśnie profilaktyka.
Dla wielu osób AIDS stało się chorobą przewlekłą, jednak nadal duża liczba chorych, nie ma dostępu do najnowszych metod leczenia Zespołu Nabytego Braku Odporności potocznie zwanego AIDS. Wielu nadal jest dyskryminowanych. Nadal w stosunku do nich łamane są prawa człowieka.
Problem jest wciąż aktualny, ponieważ co najmniej połowa osób żyjących z wirusem nie jest świadoma zakażenia, a tym samym może zakażać swoich partnerów. Im wcześniej zakażenie zostanie wykryte tym większa szansa na przedłużenie życia. Zastosowanie w odpowiednim czasie terapii antyretrowirusowej (wielolekowe leczenie osób zakażonych) oraz przebywanie pod stałą opieką lekarza specjalisty w zakresie terapii HIV/AIDS, pozwala na pełną aktywność zawodową i społeczną.
Adresy Punktów Konsultacyjno – Diagnostycznych, w których można bezpłatnie i anonimowo wykonać badania w kierunku HIV, zamieszczone są na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS (agenda Ministerstwa Zdrowia): http://www.aids.gov.pl/ ).