1 grudnia 2020 - Światowy Dzień AIDS
01.12.2020
Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.
Co roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka, obecna w przestrzeni publicznej, prasie, w Internecie.
Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację.
W 2020 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane przez UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS na świecie, brzmi: Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność (Global solidarity, shared responsibility).
Podczas, gdy uwaga całego świata skupiła się na pokonaniu pandemii COVID-19, hasło to nabrało szczególnego znaczenia. Globalna solidarność i wspólna odpowiedzialność skłaniają nas do spojrzenia na działania podjęte w celu zapobiegania HIV i zwalczania AIDS na nowo. Inwestycje zmierzające do zapewnienia leczenia i opieki osobom zakażonym HIV i chorym na AIDS, poczynione w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, wzmocniły systemy opieki zdrowotnej w tej dziedzinie i wspierają reakcję na COVID-19.
Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego spowodowało spadek zakaźności, spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.
Badania w kierunku HIV, profilaktyka
Wykonanie badania w kierunku HIV jest procedurą bardzo łatwą i tanią, biorąc pod uwagę korzyści, jakie niesie za sobą wykrycie zakażenia - zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. W związku z tym jak najbardziej celowe jest promowanie wykonywania testów w kierunku HIV u osób dorosłych. Rozpoznanie i leczenie zakażenia HIV ma ogromne znaczenie epidemiologiczne. Dzięki regularnie przyjmowanym lekom osoby zakażone mogą mieć dobrą jakość życia i mieć zdrowe dzieci. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich i jest "bezpieczna" dla innych. Z uwagi na to, że jak dotąd nie opracowano skutecznej szczepionki profilaktycznej przeciw zakażeniu HIV, najlepszą "szczepionką" jest wiedza. W Polsce wdrażane i realizowane są programy edukacyjne i profilaktyczne oraz kampanie społeczne, mające na celu podwyższenie poziomu wiedzy o HIV/AIDS oraz wykształcenie odpowiedzialności za zdrowie swoje i najbliższych. Działania kierowane są nie tylko do osób zdrowych.
Odpowiednia edukacja i zmiana zachowań osób żyjących z HIV oraz stosowanie u nich leczenia antyretrowirusowego również przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka transmisji HIV w populacji.