Ospa małpia - podstawowe informacje
25.07.2022
Objawy:
- Wysypka na skórze i błonach śluzowych jamy ustnej - początkowo wykwity plamiste, następnie pęcherzykowe, a w przypadku nadkażeń bakteryjnych również krosty,
- ból głowy, mięśni, gardła,
- wysoka gorączka,
- kaszel,
- zmęczenie,
- wymioty, biegunka,
- dreszcze.
Choroba ma przebieg łagodny do umiarkowanego.
Ospa małpia oraz zakażenia wirusem ospy małpiej zostały objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Ospa małpia jest chorobą odzwierzęcą, która w sprzyjających warunkach (bliski kontakt, kontakty intymne) może się przenosić człowiek-człowiek, jednakże ospa małpia (MPX) nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi. Przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka następuje poprzez bliski kontakt z materiałem zakaźnym ze zmian skórnych zakażonej osoby, a także drogą kropelkową w przypadku długotrwałego kontaktu twarzą w twarz. Wirus może przenosić się także przez skażone przedmioty.
Wirus, choć nie szerzy się łatwo między ludźmi, może być przenoszony przez:
- kropelki z dróg oddechowych podczas bezpośredniego i długotrwałego kontaktu twarzą w twarz,
- bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej, kontakt błony śluzowej lub nienaruszonej skóry ze zmianami skórnymi osoby zakażonej, w tym kontakt seksualny,
- przedmioty skażone wirusem, takie jak pościel, przedmioty używane przez zakażonego, w tym odzież.
Okres inkubacji MPX wynosi zwykle od 6 do 13 dni, ale może wynosić od 5 do 21 dni.
Osoby podejrzane o zachorowanie na ospę małpią lub u których potwierdzono laboratoryjnie zakażenie wirusem ospy małpiej – podlegają obowiązkowej hospitalizacji przez czas wskazany przez lekarza (do czasu całkowitego wygojenia się pęcherzy i odpadnięcia strupów).
Natomiast osoby, które miały styczność (bliski kontakt) z osobą, u której potwierdzono zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią, podlegają obowiązkowej kwarantannie przez okres czasu trwający do 21 dnia licząc od dnia następującego po ostatnim dniu styczności.