Wytyczne do pobierania i transportu próbek wody przeznaczonej do spożycia dla klienta wykonującego samodzielny pobór wody
- Pobranie wody musi być wykonane w dniu dostarczenia próbki do laboratorium.
- Do pobrania próbki mikrobiologicznej stosowane są jałowe pojemniki, przygotowane przez laboratorium, a do próbki fizykochemicznej butelki polietylenowe. Dopuszcza się pobieranie wody do badań fizykochemicznych w butelkę 1,5l wyłącznie po wodzie mineralnej, przepłukaną kilkakrotnie pobieraną wodą.
- W trakcie transportu próbki należy zabezpieczyć przed zanieczyszczeniem, uszkodzeniem lub rozlaniem, oraz chronić przed światłem słonecznym i przegrzaniem (zalecany jest transport w termotorbie z wkładem chłodzącym). Należy również unikać wstrząsania naczyń z wodą. Jeżeli stan próbki w chwili przyjęcia będzie uznany za niezadawalający, sugerujący niewłaściwe pobranie lub transport, to decyzję o jej przyjęciu lub nie po przeprowadzeniu uzgodnień z klientem podejmuje kierownik sekcji.
- Próbkę wody należy dostarczyć do Punktu Przyjmowania Próbek jak najszybciej od momentu wykonania poboru w Poniedziałek, Wtorek lub Środę w godzinach od 10.00 do 13.30
- Pojemniki do poboru próbki wydawane są w Punkcie Przyjmowania Próbek.
- Laboratorium nie ponosi odpowiedzialności za sposób ich pobierania, warunki transportu i przechowywanie do chwili przyjęcia do laboratorium – stosowna informacja zostanie zamieszczona w sprawozdaniu z wyniku badań.
- Informujemy, że w przypadku pobrania wody i dostarczenia jej do badań przez samego zleceniodawcę, w sprawozdaniu z badań miejsce pobrania wody będzie określone bez dokładnego adresu jako: „miejsce znane zleceniodawcy”.
Sposób postępowania w czasie wykonywania poboru wody:
- Próbkę wody zaleca się pobrać z kranu najczęściej używanego. Należy unikać kranów będących w złym stanie technicznym.
- Przed pobraniem próbki wszystkie dodatkowe elementy z kranu powinny być zdjęte ( sitka, węże, przedłużacze). Kran należy umyć, a dodatkowo przed wykonaniem pobrania próbki mikrobiologicznej należy go zdezynfekować poprzez przetarcie alkoholem lub opalenie płomieniem. Kurki z tworzywa sztucznego należy zdezynfekować przez zanurzenie w alkoholu.
- W przypadku dłuższego nie używania instalacji wody, powinna być ona wolna od wody zastoinowej. Konieczne jest wówczas spuszczenie wody nawet przez 30 minut.
- Jeśli z tego samego miejsca pobiera się próbki do badań fizykochemicznych i mikrobiologicznych, to w pierwszej kolejności pobieramy próbkę do badań fizykochemicznych
- Wodę zimną trzeba spuścić swobodnym strumieniem od 2 do 3 minut, do momentu stwierdzenia braku wyczuwalnej zmiany temperatury wody.
- Próbka fizykochemiczna: Napełnić butelkę (trzykrotnie przepłukaną pobieraną wodą) spokojnym strumieniem do przelania i szczelnie zamknąć, bez pęcherzyków powietrza.
- Próbka mikrobiologiczna: Jałową butelkę otwiera się tuż przed pobraniem próbki. Pobrać próbkę do objętości ¾ butelki, nie dotykając brzegów butelki i wewnętrznej części korka. Po napełnieniu naczynie szczelnie zamykamy.