Dlaczego wybór odpowiedniego plecaka ma znaczenie dla zdrowia naszych dzieci?
27.08.2021
Wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny. Ostatnie dni wakacji rodzice i dzieci z pewnością przeznaczą na zakup szkolnej wyprawki, której nieodzownym atrybutem jest tornister. Sklepowe półki pełne są kolorowych plecaków z bohaterami ulubionych książek i filmów najmłodszych, ale czy każdy plecak jest odpowiedni dla naszej pociechy? Czy wiemy jak wybrać odpowiedni i dlaczego to takie ważne aby nie ulegać w tej kwestii bezgranicznie dziecku?
O czym warto pamiętać przy wyborze tornistra?
Po pierwsze plecak powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców. Po drugie powinien mieć równe, szerokie szelki, których długość umożliwi swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie plecaka do pleców. I wreszcie po trzecie powinien być wykonany z lekkich materiałów (unikajmy zakupu plecaka ze stelażem i kółkami). Pomimo, że taki zakup może wydawać się dobrym pomysłem to dziecku może sprawić trudność noszenie go po schodach czy podczas złej pogody. Dodatkowo ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstawania wad postawy. W przypadku metalowego stelaża nasze dziecko będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar. Pamiętajmy, że pusty tornister nie powinien ważyć więcej niż 1kg!
Mamy już wybrany idealny tornister i co dalej?
Czy wiedzieliście, że zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 % masy ciała ucznia. Niestety dzieci szczególnie w klasach młodszych potrafią prócz potrzebnych materiałów edukacyjnych zapakować do plecaka swoje największe skarby i tym samym znacznie zwiększyć jego ciężar co negatywnie wpływa na prawidłowe kształtowanie ich postawy ciała. Pamiętajmy też o wadze przy zakupach innych szkolnych przedmiotów np. zeszytów, śniadaniówek czy metalowych bidonów. Wszystkie te przedmioty zwiększą wagę plecaka naszego dziecka.
Co jako rodzic mogę jeszcze zrobić aby zadbać o odpowiednią wagę plecaka? Poznaj kilka zasad, które pomogą wypracować utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka.
- Na bieżąco kontroluj ciężar tornistra Twojego dziecka
- Codziennie wieczorem sprawdzaj zawartość plecaka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka
- Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia
- Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak
- Zwróć uwagę dziecku aby plecak nosiło na obu ramionach
Dlaczego wybór odpowiedniego plecaka jest tak ważny?
- Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan.
- Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.
- Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów
Ogólnopolski Dzień Tornistra
Jest to święto ustanowione przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską w 2018 roku. Święto to ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na problem ciężkich tornistrów uczniów polskich szkół i obchodzone jest co roku 1 października.
Już dziś zapraszamy placówki oświatowe do włączenia się do akcji i zorganizowanie 1 października w swoich placówkach inicjatywy pod hasłem Ogólnopolski Dzień Tornistra.
Zapraszamy także do dzielenia się z Państwową Inspekcją Sanitarną informacjami o podejmowanych działaniach. Czekamy na linki do ciekawych materiałów podsumowujących Ogólnopolski Dzień Tornistra (opisów, fotorelacji, filmików), które wcześniej opublikujecie Państwo na stronach internetowych Waszych szkół.
Najciekawsze z nich zamieścimy również w naszym serwisie internetowym i mediach społecznościowych.
Linki do relacji prosimy przesyłać na adres:
zgierz@pis.lodz.pl
W temacie prosimy wpisać:
„Ogólnopolski Dzień Tornistra 2021”
Prosimy również o dodanie do maila informacji, że dyrektor szkoły dopełnił obowiązku informacyjnego RODO
Zapraszamy do pobierania i udostępniania grafiki na stronach internetowych i w mediach społecznościowych