Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Narkomanii 2021
26.06.2021
26 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Narkomanii ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 grudnia 1987 roku, znany także jako Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi.
Obchody tego wydarzenia mają na celu zwrócenie uwagi na problem używania narkotyków i leków w celu odurzania się. Z punktu widzenia zdrowia publicznego, ta problematyka stanowi duże zagrożenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę dynamikę zmian na „scenie narkotykowej” związaną z szybkim tempem pojawiania się niebezpiecznych substancji psychoaktywnych powodujących ostre zatrucia dzieci i młodzieży, uzależnienia, a nawet zgony.
Tegoroczne hasło obchodów Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Narkomanii to „Dziel się faktami na temat narkotyków, ratuj życie!” które promuje dzielenie się faktami na temat narkotyków i zwalczanie dezinformacji – od zagrożeń dla zdrowia i rozwiązań w celu rozwiązania światowego problemu narkotykowego po profilaktykę opartą na dowodach, leczenie i opieka.
Kampania podkreśla kluczowe statystyki i dane zaczerpnięte z corocznego Światowego Raportu Narkotykowego UNODC. W ten sposób dostarczając faktów i praktycznych rozwiązań obecnego problemu narkotykowego na świecie, aby osiągnąć wizję zdrowia dla wszystkich opartą na nauce. Raport do pobrania poniżej.
W 2020 roku rejestr zgłoszonych zatruć i podejrzeń zatruć w Polsce obejmował łącznie 1675 przypadków, w tym w zakresie NSP i ŚZ (806), a w grupie pozostałych substancji (869) zgłoszeń. Największą liczbę zgłoszeń zatruć i podejrzeń zatruć Nowymi Substancjami Psychoaktywnymi / Środkami Zastępczymi i pozostałymi substancjami odnotowano w województwie łódzkim (250).
Pamiętajmy, że dzień ten jest okazją do pokazania osobom uzależnionym, że przy wsparciu ze strony bliskich i specjalistów możliwy jest powrót do życia bez narkotyków.
Gdzie szukać pomocy ?
800 060 800 – Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
801 199 990 – Telefon Zaufania Narkomania
801 889 880 – Telefon Zaufania Uzależnienia behawioralne
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży
Zapraszmy także do lektury Nowe narkotyki – realne zagrożenie
Źródła:
https://www.narkomania.org.pl/
https://www.gov.pl/web/gis/miedzynarodowy-dzien-zapobiegania-narkomanii
Materiały
Europejski raport narkotykowy 2021Europejski_raport_narkotykowy_2021.pdf 0.82MB