W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień bez Tytoniu 2023

29.05.2023

Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto to stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność palenia papierosów oraz jego negatywne skutki zdrowotne. Tegoroczne hasło ogłoszone przez Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia brzmi: „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu”.

Na zdjęciu znajduje się postać kobiety z długimi włosami za chmurą dymu, na pierwszym planie widać jej rozłożoną dłoń. Napisy: 31 maj 2023, Światowy Dzień bez Tytoniu, potrzebujemy żywności, nie tytoniu.

Potrzebujemy żywności, nie tytoniu

Uprawa tytoniu szkodzi naszemu zdrowiu, zdrowiu rolników i zdrowiu planety. Przemysł tytoniowy przeszkadza w próbach zastąpienia uprawy tytoniu, przyczyniając się do światowego kryzysu żywnościowego.

Tegoroczna kampania ma zachęcać rządy do zaprzestania dopłat do uprawy tytoniu i wykorzystania oszczędności do wspierania rolników w przejściu na bardziej zrównoważone uprawy, które poprawiają bezpieczeństwo żywnościowe i odżywianie. 

Świat stoi w obliczu globalnego kryzysu żywnościowego napędzanego konfliktami, zmianami klimatycznymi i pandemią COVID-19. Tymczasem tytoń jest uprawiany w ponad 124 krajach, zajmując miliony hektarów żyznej ziemi, którą można by wykorzystać do uprawy żywności, sprostania wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem żywnościowym i żywieniem oraz pomocy w wyżywieniu rodzin. Uprawa tytoniu ma również poważny wpływ na zdrowie hodowców tytoniu ze względu na intensywne stosowanie pestycydów i wysokie wchłanianie nikotyny przez skórę.

 

Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:

  • układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);
  • układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty);
  • nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby);
  • przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);
  • inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.

Korzyści dla zdrowia wynikające z zaniechania palenia :

  • w ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi,
  • w ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu,
  • w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc,
  • rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących,
  • okresie 5-15 lat od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących,
  • piętnaście lat po zaprzestaniu palenia ryzyko rozwoju choroby wieńcowej jest takie jak u osób, które nigdy nie paliły.

Chcesz rzucić palenie? Nie zwlekaj, rzuć teraz!

Przydatne strony internetowe i numery telefonów

      tel. 801 108 108; 22 211 80 15

 

Źródła:

https://www.pib-nio.pl/profilaktyka-i-badania-przesiewowe/poradnia-pomocy-palacym/

www.jakrzucicpalenie.pl

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2023 

Materiały

Jak poradzić sobie z obawami przed próbą rzucenia palenia?
JAKPOR~1.PDF 3.02MB
{"register":{"columns":[]}}