Światowy Dzień Rzucania Palenia 2021
18.11.2021
Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.
W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. W Polsce święto to obchodzone jest od 1992 roku.
Celem Światowego Dnia Rzucania Palenia jest realizacja planu Europy wolnej od dymu tytoniowego poprzez organizowanie kampanii zdrowotnych promujących zdrowie oraz styl życia wolny od dymu tytoniowego.
Opublikowany 16 listopada czwarty raport WHO o globalnych trendach w branży tytoniowej pokazuje, że na całym świecie jest 1,30 miliarda użytkowników tytoniu w porównaniu do 1,32 miliarda w 2015r. Oczekuje się, że do 2025 roku liczba ta spadnie do 1,27 miliarda.
Wśród palaczy świadomych zagrożeń związanych z tytoniem większość chce rzucić palenie.
Jeśli chcesz rzucić palenie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy!
Uzyskasz ją u lekarza rodzinnego, w specjalistycznej poradni lub dzwoniąc do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym czynnej od poniedziałku do piątku w godz.: 09:00-21:00 oraz w soboty w godz.: 09:00-15:00; tel.: 801 108 108 (Koszt całego połączenia z telefonu stacjonarnego – 1 impuls) lub dla telefonów komórkowych 22 211 80 15.
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym to ogólnopolska, specjalistyczna placówka świadcząca poradnictwo przez telefon dla osób, których dotyczy problem uzależnienia od tytoniu. Działa przy Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie.
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym pełnieni funkcję telefonu zaufania i wsparcia dla osób o różnych stopniach motywacji do rzucenia palenia. Pacjenci Poradni mogą też uzyskać informacje o metodach pomagających w walce z uzależnieniem od tytoniu lub w utrzymaniu abstynencji papierosowej. W oparciu o Europejski Kodeks Walki z Rakiem udzielane są też informacje na temat czynników rozwoju nowotworów oraz stylu życia chroniącego przed zachorowaniem. Prowadzona jest również strona internetowa: www.jakrzucicpalenie.pl oferująca informacje i poradnictwo.
Zapamiętaj!
Poradnictwo i leki mogą ponad dwukrotnie zwiększać szanse palacza na pomyślne rzucenie palenia!
Zastanawiasz się czy warto rzucić?
Odpowiedź znajdziesz w materiałach poniżej 100 powodów dla których warto rzucić palenie.
Źródła:
https://www.pib-nio.pl/profilaktyka-i-badania-przesiewowe/poradnia-pomocy-palacym/
https://www.who.int/activities/quitting-tobacco
Materiały
JAK PORADZIĆ SOBIE Z OBAWAMI PRZED PRÓBĄ RZUCENIA PALENI - GRAFIKAInfografika_-JAK_PORADZIĆ_SOBIE_Z_OBAWAMI_PRZED_PRÓBĄ_RZUCENIA_PALENI.pdf 0.51MB 100 powodów dla których warto rzucić palenie
100_powodów_-_dla_któych_warto_rzucić_palenie_.mp4 165.27MB