Akcja Letnia
06.09.2023
Wakacje to dla wielu okres beztroski i wypoczynku, ale dla pracowników Inspekcji Sanitarnej to czas wzmożonej pracy i kontroli placówek, które organizują letni wypoczynek najmłodszym. W ramach nadzoru sprawdzono pomieszczenia, z których korzystały dzieci, liczbę zatrudnionych pracowników pomocniczych, programy półkolonii; to, czy korzystały z kąpielisk i jakie jest wyżywienie.
W powiecie zgorzeleckim zarejestrowano 32 turnusy półkolonii. Były to głownie placówki oświatowe, biblioteki, Centrum Sportowe Rekreacyjne w Zgorzelcu, sala zabaw w Łagowie. Od początku wakacji, przeprowadzono 21 kontroli. Kontrole w placówkach półkolonii letnich wypadły pozytywnie, co świadczy o tym, że Organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Nie wpłynęły interwencje z zastrzeżeniami lub nieprawidłowościami. Kontroli poddawane były nie tylko placówki, w których były dzieci ale także objęto nadzorem sanitarnym miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli „Witka” w Ręczynie. Jakość wody do kąpieli spełniała wymagania określone w Rozporządzeniu MZ z 17 stycznia 2019 roku w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz.U. z 2019 r. poz. 255). Ich wyniki były zamieszczane w Serwisie kąpieliskowym www. sk.gis.gov.pl
Uczestnicy letniego wypoczynku skorzystali z działań edukacyjnych w zakresie profilaktyki: zatruć pokarmowych i chorób zakaźnych, meningokoków, WZW typ A i B, boreliozy, bąblowca oraz zasad bezpieczeństwa żywności. Przekazano wiedzę na temat zagrożeń zdrowotnych jakie mogą ich spotkać w okresie ferii letnich oraz przypomniano o zasadach prawidłowego mycia rąk. Formy i metody zastosowane w działaniach edukacyjnych to: pogadanki, rozmowy indywidualne, emisja filmów, prezentacji multimedialnych, spotów w placówkach, które dysponowały odpowiednim sprzętem.
Podczas festynów zorganizowanych w Zgorzelcu, w Opolnie Zdroju, w Ruszowie prowadzono działania profilaktyczno-informacyjne w Punktach zorganizowanych przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zgorzelcu. Osobom zainteresowanym udzielano porad z zakresu bezpiecznych wakacji, bezpieczeństwa żywności, szczepień ochronnych, udostępniono ulotki w języku polskim i ukraińskim. Prowadzono zajęcia z narko i alkogoglami.
Ponadto byliśmy aktywni w Internecie. Informacje na temat zasad bezpieczeństwa podczas wakacji pod nazwą #latozsanepidem publikowano w mediach społecznościowych, na stronie internetowej PSSE w Zgorzelcu oraz na innych portalach miasta i powiatu zgorzeleckiego.