W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Barszcz Sosnowskiego

06.07.2023

Toksyczne barszcze kaukaskie (barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi) to niezwykle ekspansywne rośliny. Jeden osobnik jest w stanie wyprodukować od 30 000 do 70 000 nasion, które rozprzestrzeniają się przez wiatr, wodę (posiadają zdolność pływania), zwierzęta i ludzi.

Barszcz Sosnowskiego

Toksyczność tych roślin jest związana z furanokumarynami obecnymi w soku barszczy. Związki te w obecności promieniowania UVA 315-380nm wiążą się z DNA komórek skóry, co powoduje powstanie zmian podobnych do oparzeń. Oparzenia powstają więc, gdy skóra, która miała kontakt z sokiem barszczu, zostaje wystawiona na słońce.

Z uwagi na mechanizm działania furanokumaryn nie można wykluczyć powodowania przez barszcze zmian nowotworowych skóry. Niewykluczone są także oparzenia powstające nawet bez bezpośredniego kontaktu z rośliną. W upalne dni (zwłaszcza podczas kwitnienia i owocowania związki furanokumarynowe mogą wydostawać się w postaci aerozoli i osadzać się na skórze przebywających w pobliżu osób. Mogą również powodować obrażenia dróg oddechowych, nudności, bóle głowy, wymioty, urazy oczu.

Czasem wystarczy 1,5 minuty kontaktu z sokiem barszczu i 2 minuty nasłonecznienia w ciągu pierwszych 2 dób od tego momentu, by pojawiły się na skórze oparzenia I stopnia.

Z uwagi na to, że objawy pojawiają się dopiero po 24-48 godzin po nasłonecznieniu skóry mającej kontakt z sokiem rośliny, często można nie skojarzyć ich z kontaktem z barszczem.

W przypadku kontaktu z rośliną zaleca się jak najszybsze umycie skóry pianą mydlaną i opłukanie wodą, a następnie chronienie skóry przed światłem słonecznym przez minimum  dwie doby.

Jeśli zaobserwujesz gdzieś barszcz, zgłoś ten fakt do gminy lub na stronie www.barszcz.edu.pl i daj działać wykwalifikowanym służbom. Nie wolno zbliżać się do rośliny bez odzieży ochronnej.

#latozsanepidem #barszcz_sosnowskiego

Informacje pochodzą ze strony www.barszcz.edu.pl.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}