W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Branża Beauty – profilaktyka zakażeń, wymagania sanitarne

Państwowy Powiatowy Inspektor Sannitarny w Zgorzelcu przekazuje informacje dla osób świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i tatuażu.

Barber

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgorzelcu informuje, iż na podanych poniżej stronach internetowych można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi działań prewencyjnych mających na celu ograniczenie ryzyka zakażenia m. in. HBV i/lub HCV klienta lub personelu zakładów fryzjerskich, zakładów kosmetycznych, studiów tatuażu, gabinetów odnowy biologicznej:

 

W latach 2012-2016 Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH wraz z partnerami realizował Projekt pn. „Zapobieganie zakażeniom HCV”, składający się z 5 głównych działań. Główny Inspektorat Sanitarny był partnerem Projektu nr 5 pn. „Edukacja pracowników wybranych zawodów zwiększonego ryzyka transmisji zakażeń krwiopochodnych i ogółu społeczeństwa w zakresie prewencji (HCV, HBV,HIV)”. Projekt 5 miał charakter edukacyjny i skupiał się na edukacji m.in. pracowników sektora usług pozamedycznych (m.in. zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, studiów tatuażu itp.), które przebiegają z naruszeniem ciągłości tkanek ludzkich, co przy braku zachowania odpowiednich procedur higienicznych może stanowić zagrożenie w postaci przeniesienia zakażenia drogą krwiopochodną. W ramach Projektu 5 została stworzona platforma e-learningowa, na której można zapoznać się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez wybitnych ekspertów. Link do platformy i strony Projektu to: http://www.hcv.pzh.gov.pl/Page/projekt-5-1

 

Podstawowe wymagania dotyczące zakładu fryzjerskiego, kosmetycznego, tatuażu, odnowy biologicznej

Przepisy prawa nie przewidują obowiązku zgłoszenia samego rozpoczęcia ww. działalności, jednakże stanowisko organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej może być wymagane przepisami ustawy z dnia   7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682, z późn. zm.), na etapie zmiany sposobu użytkowania (art. 71) lub w przypadku konieczności uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego (art. 56). Ponadto, może być konieczne uzyskanie zgód bądź opinii dotyczących odstępstwa od warunków technicznych, czy bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej szczebla wojewódzkiego i powiatowego.

Rozpoczęcie działalności zakresie świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu lub odnowy biologicznej wiąże się z dostosowaniem lokalu użytkowego do wytycznych zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t. j. Dz.U. z 2022 r,. poz. 1225), które określa m.in. wysokość pomieszczeń, oświetlenie, rodzaj wentylacji.

Pomieszczenia zakładów, które nie odpowiadają wymogom stawianym w zakresie wysokości pomieszczeń, oświetlenia naturalnego lub są usytuowane w suterenie lub piwnicy, powinny uzyskać akceptację Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu.

Narzędzia wielokrotnego użycia, które mogą powodować naruszenie ciągłości tkanki ludzkiej wykorzystywane w ww. zakładach powinny być poddawane procesom sterylizacji. Najbardziej skuteczną metodą sterylizacji jest sterylizacja parą wodną w nadciśnieniu (poprzez autoklawowanie).

Procesy dezynfekcji przeprowadza się środkami biobójczymi, zgodnymi z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych (Dz.U. z 2021 r., poz. 24).

Na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych znajduje się wykaz produktów biobójczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 16 ust 1- 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2023 r. poz. 1284, z późn. zm.) – osoby podejmujące czynności, w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są obowiązane do wdrożenia               i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi. Procedury te powinny regulować sposób postępowania przy wykonywaniu czynności, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, zasady stosowania sprzętu poddawanego sterylizacji oraz sposoby przeprowadzenia dezynfekcji skóry i błon śluzowych oraz dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń. Na wniosek podmiotu obowiązanego do wdrożenia i stosowania procedur, właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny opiniuje te procedury. 

Bezpośredni nadzór nad zakładami świadczącymi usługi fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu oraz odnowy biologicznej sprawuje właściwy powiatowy inspektor sanitarny, do którego należy zgłosić fakt rozpoczęcia działalności.

Materiały

Plan​_higieny​_dla​_studiów​_tatuaży
Plan​_higieny​_dla​_studiów​_tatuaży.pdf 2.02MB
Plan​_higieny​_dla​_salonów​_fryzjerskich
Plan​_higieny​_dla​_salonów​_fryzjerskich.pdf 2.01MB
Plan​_higieny​_dla​_salonów​_kosmetycznych-1
Plan​_higieny​_dla​_salonów​_kosmetycznych-1.pdf 2.02MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}