W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzikie kąpieliska

Uwaga! Dzikie kąpieliska!

Dzikie kąpieliska

Dzikie kąpieliska - niestrzeżone i najbardziej niebezpieczne miejsca !!
(Przypominamy, że obowiązek zabezpieczenia dzikich kąpielisk na danym terenie ma wójt, burmistrz lub prezydent. Jeśli ktoś korzysta z dzikich kąpielisk, robi to na własną odpowiedzialność). Upalne dni i wysokie temperatury powietrza sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą, ale także osłabiają poczucie ostrożności i rozsądku. Życie jest zbyt cenne, aby stracił je przez chwilę lekkomyślności. Czy jednak podczas letniego wypoczynku pamiętamy o swoim bezpieczeństwie? Czy zdajemy sobie sprawę, iż woda z pozoru spokojna i płytka, kryje w sobie śmiertelne niebezpieczeństwo? Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są kąpieliska niestrzeżone – rzeki, stawy, wyrobiska skalne, glinianki, oczka wodne i żwirownie. Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” mają zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Często znajdują się tam gałęzie, szkło czy inne przedmioty, o które łatwo można się skaleczyć. Nie wiadomo, co kryje się w warstwie mułu, czy nie ma tam betonowych, czy metalowych wystających elementów, śmieci, szkła, gałęzi. Przy wysokich temperaturach na wodzie zaczynają pojawić się zakwity glonów, które mają właściwości alergizujące i wydzielają toksyny, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka.
Nawet niewielkie przypadkowe napicie się wody może wywołać zatrucie pokarmowe i inne poważne schorzenia. Inspekcja Sanitarna nie bada jakości wody w takich miejscach i ostrzega przed niebezpiecznymi drobnoustrojami, które mogą pojawić się w takiej wodzie. Spędzając czas nad wodą pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk, na których obecni są ratownicy. Zwracajmy Szczególną uwagę na bawiące się nad wodą dzieci, gdyż bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Rodzaje toksyn sinicowych : Hepatotoksyny – czyli substancje wywierające działanie toksyczne na wątrobę – ich celem jest uszkodzenie komórek wątroby, chodź odnotowuje się także szkodliwe działanie na nerki. Neurotoksyny – to rodzaj toksyn działających na układ nerwowy. Powodują one porażenie mięśni, a następnie uduszenie wskutek niewydolności oddechowej. Dermatotoksyny– produkują związki działające toksycznie na skórę. Swędzenie skóry, pieczenie, obrzęk, rumień, wysypka grudkowa lub pęcherzowa, pokrzywka i zapalenie spojówek pojawiają się po kilku godzinach po kontakcie z wodą je zawierającą.
Osoby korzystające z kąpieli w miejscach niedozwolonych mogą zostać ukarane mandatami.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są: 1. Brak umiejętności pływania, 2. Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich, 3. Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji, 4. Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie, 5. Pływanie w miejscach zabronionych, 6. Skoki “na główkę” do wody w nieznanym miejscu, 7. Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych, 8. Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi, 9. Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi, 10. Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających, 11. Pływanie w miejscach zarośniętych wodorostami. Przestrzegaj tych zasad, uczulaj na nie innych.
 

{"register":{"columns":[]}}