Legionella
W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgorzelcu przypomina o potrzebie przeprowadzania okresowych przeglądów wewnętrznych instalacji wodociągowych, regularnym ich czyszczeniu oraz konieczności badania jakości ciepłej wody użytkowej na obecność bakterii Legionella sp., stosownie do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2017 poz. 2294).
W myśl § 18 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294) obowiązkiem wykonania badań jakości ciepłej wody użytkowej w zakresie parametru Legionella sp., objęte zostały podmioty takie jak: podmioty wykonujące działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne oraz właściciele lub zarządcy budynków zamieszkania zbiorowego oraz budynków użyteczności publicznej, w których w trakcie ich użytkowania wytwarzany jest aerozol wodno-powietrzny.
Ocenę wewnętrznej instalacji wodociągowej przeprowadza się na podstawie minimum trzech próbek wody lub więcej w zależności od wielkości systemu, pobranych w punktach wskazanych w § 4 ust. 5 cyt. rozporządzenia, tj.:
- wypływ ze zbiornika ciepłej wody lub najbliższym punkcie czerpalnym;
- punkt czerpalny najdalej położony od zbiornika ciepłej wody;
- miejsce powrotu wody do podgrzewacza;
- wybrane punkty pośrednie, których liczba zależy od wielkości systemu.
Jeżeli w kolejnych dwóch badaniach wykonanych w odstępach rocznych stwierdzono obecność bakterii Legionella sp. <100 jtk/100ml, kolejne badania wykonuje się po 3 latach (np. badania kolejno wykonane w latach 2023 i 2024 wykazały brak lub znikome skażenie bakteriami Legionella sp. to następne badanie trzeba wykonać w 2027 r.)
Szczególnie korzystne warunki rozwoju Legionelli występują również w parownikach klimatyzatorów, nawilżaczach powietrza, filtrach powietrza oraz innych urządzeniach wytwarzających aerozol wodno-powietrzny. Stąd tak ważne jest zapobieganie rozwojowi Legionelli w urządzeniach klimatyzacyjnych znajdujących się w budynkach.
Bakterie Legionella występują powszechnie w środowisku naturalnym człowieka. W naturalnych warunkach znajdują się w wodzie oraz wilgotnej glebie. Szczególnie sprzyjającym środowiskiem do ich rozwoju są zastoiny wodne o podwyższonej temperaturze oraz obecność substancji organicznych. Ryzyko zakażenia występuje we wszystkich miejscach, w których mogą powstawać aerozole wodne (np. prysznice, krany, perlatory, wanny do masażu, systemy klimatyzacji, nawilżacze powietrza, itp.). Do zakażeń bakterią Legionella może dojść na skutek wdychania skażonego aerozolu powietrzno-wodnego. Spożywanie zanieczyszczonej wody nie prowadzi do zachorowania. Podczas picia wody do zakażenia może dojść jedynie w przypadku zakrztuszenia się i aspiracji płynu do dróg oddechowych.
Bakterie Legionella są czynnikiem etiologicznym legionelozy. Legionelozowe zapalenie płuc (choroba legionistów) to choroba układu oddechowego. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-48oC (optymalna to 30-45 oC). Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Choroba nie przenosi się pomiędzy ludźmi.
Gorączka Pontiac to łagodniejsza, poza płucna postać legionelozy, podczas której nie występuje zapalenie płuc. Okres inkubacji do 48 godzin.
Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgorzelcu przypomina, że zgodnie § 120 ust. 2 i ust. 2a rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1225, ze zm.) instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55oC i nie wyższej niż 60oC. Instalacja ta powinna także umożliwiać przeprowadzanie ciągłej lub okresowej jej dezynfekcji metodą chemiczną lub fizyczną (w tym okresowe stosowanie metody dezynfekcji cieplnej), bez obniżania trwałości instalacji i zastosowanych w niej wyrobów.
Materiały informacyjne na temat zagrożeń związanych z występowaniem bakterii Legionella dostępne są pod adresem:
Materiały
Link 1Link 2
Link 3
Link 4