W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Witaj szkoło

Nabór do programów edukacyjnych w roku szkolnym 2024/2025

Witaj szkoło

Nabór do programów edukacyjnych – oferta dla Przedszkoli, Szkół Podstawowych oraz Szkół Ponadpodstawowych

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgorzelcu zaprasza do zapoznania się z ofertą programów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży z placówek oświatowo-wychowawczych oraz zaprasza do zgłoszenia udziału w wybranych Programach w roku szkolnym 2024/2025.

Tematyka Programów obejmuje takie zagadnienia jak: zdrowy styl życia, higiena osobista, zbilansowana dieta, choroby zakaźne, choroby onkologiczne oraz profilaktyka uzależnień.

Przedszkola:

„Czyste Powietrze Wokół Nas”

– program jest przeznaczony dla dzieci w wieku 5-6 lat. Program ma za zadanie: wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego, zwiększyć wrażliwość dzieci na szkodliwość dymu papierosowego, zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów, zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.


„Skąd się biorą produkty ekologiczne”

- to ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli, dla dzieci 5–6 letnich, nauczycieli przedszkolnych, rodziców i opiekunów dzieci. Okres przedszkolny to etap intensywnego rozwoju psychofizycznego dziecka, jak również możliwość kształtowania postaw prozdrowotnych. Stąd w tym wieku warto podejmować działania w ramach edukacji zdrowotnej, będącej niezbędnym, komplementarnym elementem promocji zdrowia. Program ma na celu kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród dzieci poprzez promocję zbilansowanej i urozmaiconej diety, niskoprzetworzonej, ekologicznej żywności oraz właściwych nawyków               w zakresie higieny.

 Szkoły Podstawowe:

„Radosny uśmiech, radosna przyszłość”

- program edukacyjny w zakresie higieny jamy ustnej dla uczniów klas młodszych szkół podstawowych. Cel główny programu to zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci. Cele szczegółowe to wzrost wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej, wyrobienie nawyków higienicznych od najmłodszych lat, podniesienie wśród dzieci odpowiedzialności za higienę jamy ustnej, zachęcanie rodziców do współdziałania na rzecz prawidłowej higieny jamy ustnej.

 

„Nie pal przy mnie proszę”

Program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Celem głównym programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu.

„BIEG PO ZDROWIE”

- program edukacji antytytoniowej, który jest adresowany do dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat). Główne cele programu to: opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego oraz zwiększanie wiedzy uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

„Znajdź właściwe rozwiązanie"

- program profilaktyki palenia tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie” adresowany jest do uczniów starszych klas szkół podstawowych. W tym okresie nauki gwałtownie wzrasta liczba dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy zapalić papierosa. Program może być realizowany przez nauczycieli, pedagogów, a także przygotowanych liderów młodzieżowych. W zależności od potrzeb, szkoła może modyfikować oraz rozwijać zajęcia prowadzone z młodzieżą oraz rodzicami uczniów. Realizując program należy zwrócić uwagę na te uwarunkowania palenia tytoniu przez młodzież w danej szkole, które mogą być pomocne przy programowaniu działań edukacyjnych w danej szkole.

„TRZYMAJ FORMĘ”

– program skierowany do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Celem tego programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Integralną częścią programu jest – „Konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”

„Wybierz Życie – Pierwszy Krok” – profilaktyka raka szyjki macicy

Odbiorcami programu są uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych (dziewczęta i chłopcy), rodzice i opiekunowie uczniów oraz kadra pedagogiczna szkoły.

„Znamię! – znam je?” – profilaktyka raka skóry

jest to krajowy program edukacyjny kierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem programu jest upowszechnienie wśród młodzieży szkół podstawowych klas VII i VIII oraz ponadpodstawowych klas I-II wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka.

„Podstępne WZW” – profilaktyka raka wątroby

Upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych (dziewczęta i chłopcy klas I-III) oraz szkół podstawowych (klas VII-VIII) wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C.


Szkoły Ponadpodstawowe:

„ARS, czyli jak dbać o miłość?” – profilaktyka uzależnień

– program o nowoczesnym i bardzo skutecznym podejściu do profilaktyki uzależnień, opartym o wartości uznawane przez młodych ludzi. Głównym celem programu jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych (alkoholu, tytoniu, narkotyków i dopalaczy) przez młodzież, także w kontekście przyszłych ról rodzicielskich.


„Wybierz Życie – Pierwszy Krok” – profilaktyka raka szyjki macicy

- program edukacyjny dla uczniów szkół średnich dotyczący profilaktyki raka szyjki macicy i zakażeń HPV. Program zainicjowany przez stowarzyszenie MSD dla Zdrowia Kobiet zmierza do podniesienia poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z zakażeniami wirusem HPV i profilaktyki raka szyjki macicy wśród młodzieży ponadgimnazjalnej oraz ich rodziców i opiekunów, motywowania młodzieży do podjęcia roli liderów edukacji zdrowotnej w ich środowisku oraz wpływanie na zachowania zdrowotne rodziców i opiekunów w odniesieniu do badań profilaktycznych (cytologia).


„Znamię! – znam je?” – profilaktyka raka skóry

- program edukacyjny skierowany do uczniów szkół średnich, jego głównym celem jest upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka – przekazanie wiedzy na temat ryzyka zachorowania na czerniaka, uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki, uświadomienie znaczenia odpowiednich zachowań i postaw.


„Podstępne WZW” – profilaktyka raka wątroby

- program edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, którego głównym celem jest podniesienie wiedzy na temat profilaktyki zakażeń HBV i HCV, uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki, pobudzenie do refleksji nad własnymi zachowaniami zdrowotnymi, kształtowanie prawidłowych zachowań w stosunku do osób zakażonych.
Inicjatorem programów Znamię! – znam je? I Podstępne WZW jest Fundacja Gwiazda Nadziei.

 

Warunkiem przystąpienia do Programu jest:

  1. Wybór Programu dostosowanego do danej grupy wiekowej.
  2. Akceptacja Programu przez Dyrektora Placówki oświatowo-wychowawczej.
  3. Wypełnienie oraz przesłanie druku deklaracji przystąpienia do Programu na adres psse.zgorzelec@sanepig.gov.pl  w terminie do 11 października 2024 r.
  4. Druk deklaracji do wyżej wybranego programu powinien zawierać: imię i nazwisko koordynatora oraz planowaną liczbę odbiorców.

 

UWAGA

Deklaracja udziału w programie dedykowana jest do jednego projektu. Wybierając kilka programów placówka oświatowa zobowiązana jest do wypełnienia oddzielnych deklaracji do każdego projektu.

{"register":{"columns":[]}}