W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo produktów kosmetycznych

29.11.2023

Bezpieczeństwo produktów kosmetycznych

Produkt kosmetyczny oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy produkt kosmetyczny wprowadzony w sposób legalny do obrotu musi być bezpieczny dla zdrowia ludzi w normalnych lub dających się przewidzieć warunkach stosowania. W związku z tym osoba odpowiedzialna za wprowadzenie na rynek kosmetyku jest zobowiązana do spełniania wszelkich wymogów prawnych, a sam produkt podlega indywidualnej ocenie bezpieczeństwa.

Co powinno znaleźć się na etykiecie kosmetyku?

  • funkcja produktu kosmetycznego, chyba że jednoznacznie wynika ona z jego prezentacji,
  • nazwa i adres firmy (osoby) odpowiedzialnej za produkt lub informacje pozwalające na ich identyfikację. Dodatkowo produkty wytwarzane poza Unią Europejską muszą mieć podany kraj pochodzenia,
  • ilość preparatu w opakowaniu – podana najczęściej w mililitrach lub gramach. Nie dotyczy to próbek i produktów jednorazowego użytku ani kosmetyków zawierających mniej niż 5g/5ml produktu,
  • data minimalnej trwałości i numer partii,
  • składniki – według nazw międzynarodowych (International Nomenclature of Chemical Ingredients, INCI); podawane w kolejności największej zawartości. Składniki w stężeniu równym i poniżej 1% całego produktu mogą być podane w dowolnej kolejności. Barwniki są wymieniane według ich kolejności (Colour Index, CI). Wyszczególnione muszą też być tzw. potencjalne alergeny, czyli 26 składników kompozycji zapachowych, które mogą powodować uczulenia.
  • szczególne ostrzeżenia – np. „produkt łatwopalny”, „nie stosować w okolicach oczu”, „nie stosować u dzieci poniżej 3 lat”.

Informacje na etykiecie produktów kosmetycznych na polskim rynku muszą być podane w języku polskim (z wyjątkiem składników).

 

Termin trwałości produktu kosmetycznego

Termin trwałości to czas, przez który kosmetyk przechowywany w warunkach wskazanych przez producenta nie zmieni swoich właściwości. Zwykle, oznaczenie to przedstawione jest w formie "miesiąc/rok" np. 09/2014 - w tym przypadku pod uwagę bierzemy ostatni dzień miesiąca Może również zawierać określenie "najlepiej zużyć do" wraz z konkretną datą.

Co jednak, jeśli na produkcie nie ma daty ważności?

W świetle obowiązujących przepisów na produkcie kosmetycznym nie jest wymagane oznaczenie terminu trwałości, jeżeli jego minimalny okres przydatności do użycia przekracza 30 miesięcy (ponad 2,5 roku). W tym przypadku producent jest zobowiązany do umieszczenia na pojemniku i zewnętrznej stronie opakowania jednostkowego oznaczenia PAO - Period After Opening – czas po otwarciu. Jest to "słoiczek" z cyfrą w środku (np 3M, 6M, 12M), która oznacza ilość miesięcy bezpiecznego stosowania produktu po jego otwarciu.

Jak przechowywać kosmetyki?

Poszczególne grupy kosmetyków posiadają różne terminy przydatności. Wpływ na jakość produktów pielęgnacyjnych ma również sposób ich przechowywania. Oto kilka wskazówek, jak robić to prawidłowo, by cieszyć się ulubionymi kosmetykami:

  • każdorazowo myj ręce przed przystąpieniem do aplikacji kosmetyków,
  • zamykaj opakowanie produktu po każdym jego zastosowaniu, aby ograniczyć dostęp powietrza,
  • nie zostawiaj produktu w oświetlonym miejscu – najlepiej, aby kosmetyki stały w zamkniętej szafce lub na zacienionej półce,
  • staraj się nie zanurzać palców w produkcie, jeśli masz taką możliwość, do wydobywania kremu ze słoiczka zastosuj szpatułkę kosmetyczną i myj ją po każdym użyciu,
  • nie zostawiaj kosmetyków w samochodzie w upalny dzień,
  • kosmetyki do pielęgnacji i makijażu traktuj jako rzeczy osobiste i staraj się nie dzielić nimi z innymi.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}