„Bezpieczne grzybobranie”
10.09.2024
Pojawienie się grzybów w lasach to zachęta dla zbieraczy, nie tylko dla znawców, ale i amatorów. Idąc do lasu należy jednak pamiętać o zachowaniu rozwagi i szczególnej ostrożności. Wszystko po to, by nie zagubić się, a po powrocie do domu nie zatruć, po zjedzeniu grzybów, które mylnie uznamy za jadalne.
Dekalog grzybiarza:
- Nie zbieraj grzybów jeśli ich nie znasz;
- Jako początkujący grzybiarz zbieraj tylko grzyby rurkowe – z "siateczką";
- Nie korzystaj z foliowych reklamówek;
- Unikaj grzybów zbyt małych, które trudno rozpoznać, czy są blaszkowe czy nie;
- Nie podawaj grzybów małym dzieciom;
- Grzybów nie powinny spożywać kobiety w ciąży i karmiące, osoby starsze i cierpiące na zaburzenia pracy przewodu pokarmowego;
- Nie kupuj grzybów z nieznanego źródła;
- Nie identyfikuj grzybów próbując ich;
- Nie wyrywaj grzybni, wyrosną na niej nowe grzyby;
- Nie rozkopuj ściółki – nie niszcz grzybni;
Przygotuj się na wyprawę do lasu
Idąc na grzybobranie należy wziąć bluzę lub kurtkę z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami, wysokie i wygodne obuwie np. kalosze, czapkę bądź kapelusz, naładowany telefon komórkowy, latarkę, koszyk na grzyby - najlepiej wiklinowy, bo w foliowej torbie grzyby zaparzają się i mogą wytwarzać wówczas substancje szkodliwe dla zdrowia. Warto też mieć ze sobą środek odstraszający owady, który chroni przed komarami i kleszczami.
Należy również pamiętać o podstawowych środkach bezpieczeństwa, które pomogą uniknąć zabłądzenia i pozostania w lesie na noc. Przede wszystkim trzeba poinformować bliskich o wyprawie na grzyby. Wycieczkę do lasu należy zaplanować na godziny poranne, co w przypadku zgubienia się daje więcej czasu na odnalezienie drogi lub powiadomienie rodziny lub znajomych.
Wyprawa na grzyby, to także przestrzeganie pewnych zasad, za ignorowanie których grozi mandat lub kara nałożona przez sąd. Straż leśna apeluje przede wszystkim, by przestrzegać zakazu wjazdu samochodem do lasu, nie wolno zbierać grzybów np. na terenie należącym do osoby prywatnej lub w rezerwacie przyrody. Za wyrywanie grzybów i niszczenie tym samym runa leśnego można dostać wysoki mandat. Kary grożą również za zaśmiecanie oraz płoszenie dzikich zwierząt, za niszczenie drzew i krzewów.
Pierwsza pomoc w razie zatrucia
Jeżeli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, nie należy ich bagatelizować. Zbyt późna reakcja i brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie człowieka, a nawet do śmierci.
Zapewnij pomoc lekarską, zadzwoń pod numer alarmowy 112, bądź 999 lub przewieź chorego bezpośrednio do szpitala. Możesz sprowokować wymioty.
Jeśli jedna osoba spożywająca potrawę z grzybami ma niepokojące objawy – do lekarza powinien zgłosić się każdy, kto jadł ten sam posiłek, nawet jeśli nie ma objawów zatrucia.
Więcej informacji o bezpiecznym zbieraniu grzybów na stronach GIS:
https://www.gov.pl/web/gis/bezpieczne-grzybobranie
https://www.gov.pl/web/gis/grzyby2