W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak ograniczyć wzrost ryzyka namnażania się bakterii z rodzaju Legionella?

10.06.2024

Legionella

W związku ze zbliżającym się okresem letnim i mogącymi wystąpić wysokimi temperaturami należy pamiętać o możliwym wzroście ryzyka namnażania się bakterii z rodzaju Legionella w instalacjach wewnętrznych. Bakterie te wywołują legionellozowe zapalenie płuc, znane jako choroba legionistów oraz gorączkę Pontiac.

Legionelloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą, nie przenosi się z człowieka na człowieka, stanowi zagrożenie dla ludzi, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Ryzyko zakażenia bakteriami Legionella związane jest przede wszystkim z urządzeniami i elementami wewnętrznego systemu wodociągowego, które wytwarzają aerozole wodne. Podczas oddychania kropelki aerozolu dostają się do naszych dróg oddechowych i osadzają na błonach śluzowych nosa lub płucach. Legionella nie przenosi się drogą pokarmową tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz ze spożytą wodą.

Szczególną uwagę należy zwrócić na funkcjonowanie wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej i zimnej oraz wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Do źródeł zakażenia możemy zaliczyć m.in.:

  • instalacje ciepłej wody (prysznice),
  • instalacje klimatyzacyjne,
  • nawilżacze powietrza,
  • baseny (w tym jacuzzi),
  • wieże chłodnicze,
  • fontanny,
  • kurtyny wodne,
  • urządzenia medyczne (nawilżacze, respiratory, inhalatory, itp.) płukane w niesterylnej wodzie.

W celu uniknięcia namnażania się bakterii Legionella temperatura wody cieplej w punktach czerpalnych (prysznice, krany itp.) powinna wynosić powyżej 55˚C, a zimnej poniżej 20˚C. Należy ograniczyć stagnację wody poprzez regularne korzystanie z urządzeń. W przypadku posiadania własnych kotłów dwufunkcyjnych zapewniających ciepłą wodę należy ją okresowo przegrzewać do temperatury > 70˚C oraz spuszczać z punktów czerpalnych tak długo, aż wypływająca woda osiągnie maksymalną temperaturę.

Jeśli przez dłuższy czas przebywałeś poza domem, zanim wejdziesz pod prysznic, puść strumień gorącej wody na kilka minut.

W celu ograniczenia ryzyka związanego z występowaniem bakterii Legionella sp. w wodzie należy wprowadzić następujące działania w swoich budynkach:

  • sprawdzić temperaturę wody ciepłej w instalacji,
  • utrzymywać temperaturę ciepłej wody powyżej 55˚C, natomiast zimnej poniżej 20˚C (wiąże się to z właściwą izolacją rur),
  • nie dopuszczać do stagnacji wody w instalacji lub jej częściach, co wiąże się z zapewnieniem w budynku systemu wody cyrkulującej,
  • przepłukiwać nieużywane krany, prysznice co najmniej przez kilka minut raz w tygodniu,
  • wprowadzić okresowe przegrzewanie wody (temperatura nie niższa niż 70˚C).

W przypadku wewnętrznego systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego pamiętaj o konieczności przeprowadzania regularnych kontroli technicznych, wymianie uszkodzonych elementów układu oraz okresowym czyszczeniu i dezynfekowaniu urządzeń. Zaleca się, aby przeglądów klimatyzatorów, połączonych z czyszczeniem i odkażaniem, dokonywać co najmniej 2 razy w roku – wiosną i jesienią.

{"register":{"columns":[]}}