Listopad miesiącem świadomości męskich nowotworów
08.11.2024
Na całym świecie listopad (tzw. niebieski listopad) uznawany jest za miesiąc świadomości męskich nowotworów. Każdego roku w listopadzie trwa akcja profilaktyczna „Movember”. Jest to zlepek dwóch angielskich słów: „moustache” – wąsy oraz „November” – listopad.
Dane liczbowe
Według danych statystycznych rak jądra stanowi 25% nowotworów wśród mężczyzn w młodym wieku, a rak prostaty 13% całej męskiej populacji. W Polsce obserwujemy wzrost diagnozowanych przypadków raka prostaty i jąder, jednak dzięki rosnącej świadomości społeczeństwa oraz regularnego wykonywania badań przesiewowych i akcji profilaktycznych, liczba zgonów nie wzrasta.
Mężczyźni, niestety częściej niż kobiety zaniedbują swoje zdrowie. Zazwyczaj zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy zaczyna ich coś boleć, zapominając o regularnych badaniach profilaktycznych.
Za główną przyczynę złego stanu zdrowia uważa się stres i przemęczenie oraz choroby sercowo-naczyniowe (w tym nadciśnienie tętnicze i cukrzycę). U kardiologa przynajmniej raz w życiu było jedynie 43 proc. mężczyzn. Do urologa, zwłaszcza jeśli nie ma alarmujących objawów, również jest panom nie po drodze.
Mężczyźni boją się wykrycia nowotworu lub innej poważnej choroby (ok. 36 proc. mężczyzn), ale także wstydu i skrępowania, które łączą się z samym badaniem urologicznym (33 proc. mężczyzn).
Styl życia ma wpływ na rozwój choroby
Blisko 25 proc. panów ma nadciśnienie tętnicze, aż 70 proc. mężczyzn ma nadwagę, a jedna piąta zmaga się z otyłością. W Polsce 32 proc. dorosłych mężczyzn pali papierosy. Dla porównania, wśród kobiet, ten odsetek wynosi 20 proc. Dodatkowo, według tego samego badania, w Polsce aż 66 procent mężczyzn w grupie wiekowej powyżej 15 lat jest nieaktywna fizycznie. Największe odsetki nieaktywnych fizycznie mężczyzn zaobserwowano w grupach wiekowych 40-54 lata – 73 procent i 55+, aż 88 procent.
Prowadzi to do rozwoju cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, chorób związanych z wysokim cholesterolem, miażdżycy, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, choroby układu ruchu, choroby układu pokarmowego, zaburzeń hormonalnych, a także nowotworowych.
Nowotworom, które spotykają mężczyzn na całym świecie przynajmniej w 1/3 przypadków można zapobiec, zmieniając styl życia, nawyki i badając się profilaktycznie.
Zacznij od niewielkich kroków, które mogą zapewnić Ci dłuższe życie:
- zdrowo się odżywiaj,
- bądź aktywny, ćwicz, jak lubisz i unikaj siedzącego trybu życia,
- rzuć palenie i ogranicz alkohol,
- wykonuj samobadanie jąder i prącia,
- raz w roku zrób badania m.in. morfologię, badanie ogólne moczu, lipidogram,
- po 40 roku życia regularnie badaj prostatę,
- po 60 roku życia raz w roku zrób USG jamy brzusznej, aby ocenić m.in. nerki i pęcherz moczowy,
- w razie niepokojących objawów zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w roku 2020 nowotworami, które najczęściej występowały wśród populacji męskiej w Polsce to:
- rak prostaty,
- rak płuca,
- rak jelita grubego.
Nowotwory te są najczęstszymi przyczynami zgonów wśród mężczyzn.
Męskie nowotwory, takie jak rak prostaty czy rak jądra, często rozwijają się bezobjawowo. To oznacza, że mogą zaatakować, zanim się zorientujemy. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować swoje zdrowie.
Regularne badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich pełne wyleczenie!
Źródło: