W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muchomor czerwony – niebezpieczna moda

19.11.2024

W Polsce pojawiła się nowa niebezpieczna moda – coraz więcej osób wybiera się do lasów, by zbierać czerwone muchomory lub sięga po produkty zawierające w swych składzie te grzyby.

Muchomor czerwony

Muchomor czerwony (Amanita muscaria) jest grzybem z rodziny muchomorowatych, klasyfikowanym jako grzyb trujący. Zawiera substancje psychoaktywne takie jak muscymol i jego biosyntetyczny prekursor kwas ibotenowy, oraz muskazon. Muscymol wykazuje działanie psychotropowe (tj. może powodować ostre zmiany percepcji, nastroju, funkcji poznawczych i zachowania).  I to właśnie działanie halucynogenne powodują, że chętnie sięgają po nie osoby poszukające „odmiennych stanów świadomości”.

Preparaty z muchomora czerwonego można kupić bez większych problemów. W sieci dostępne są zarówno kapelusze muchomora czerwonego, wysuszone i połamane, jak i kapsułki z proszkiem tego grzyba. W ciągu ostatnich kilku lat na rynku pojawiły się także produkty wytwarzane na skalę przemysłową, w tym same grzyby Amanita muscaria, jak i produkty zawierające izolowany muscimol. Oferta produktów obejmuje m.in. żelki z muscymolem o smaku cukierków, waporyzatory z muscimolem oraz pre-rollsy zmieszane z kwiatem konopi i muscymolem. Co więcej, internetowe sklepy oferują również nietypowe produkty, takie jak kremy do twarzy z ekstraktem z muchomora czerwonego, maści rozgrzewające czy mydło z tego grzyba.

Muchomor czerwony zawiera substancje toksyczne, które mogą powodować zatrucia. Typowymi objawami zatrucia są:
- pobudzenie psychiczne i ruchowe,
- omamy wzrokowe,
- suchość skóry,
- poszerzenie źrenic,
- zaburzenia widzenia,
- suchość jamy ustanej,
- wzmożone napięcie mięśni,
- drgawki,
- w ciężkich zatruciach śpiączka.

Substancje toksyczne, a szczególnie kwas ibotenowy w największej ilości znajdują się w kapeluszu grzyba. Nawet kilkukrotne gotowanie zalecane przez niektóre osoby spożywające grzyby nie pozbawia muchomorów szkodliwych substancji toksycznych i halucynogennych, a skutki ich jedzenia mogą być tragiczne.

Przestrzegamy przed uleganiem chwilowej modzie, która może być niebezpieczna dla naszego zdrowia!

{"register":{"columns":[]}}