W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nadużywanie mediów elektronicznych przez dzieci i młodzież

19.02.2024

e-uzależnienia

Żyjemy w szybko cyfryzującym się społeczeństwie, a postępujący rozwój technologiczny – poza wieloma możliwościami - stwarza również szereg zagrożeń, na które szczególnie narażeni są najmłodsi użytkownicy Internetu. 30% populacji młodych użytkowników sieci znajduje się w grupie wysokiego ryzyka rozwoju e-uzależnienia, a kolejne 7-10% już wykazuje jego przejawy

Jednym z kluczowych wyzwań społecznych staje się ochrona najmłodszych pokoleń przed rozwojem niekonstruktywnych wzorców użytkowania nowych technologii cyfrowych, których wszechobecność nie pozwala dłużej na samo skupianie się na ograniczaniu dzieciom dostępu do e-mediów czy limitowaniu czasu spędzanego przed ekranem. Konieczne staje się wypracowanie nowych metod zapobiegania problemowi na wczesnym etapie rozwoju, zwłaszcza z poziomu profilaktyki uniwersalnej kierowanej do ogółu społeczeństwa, aby kształtować w dzieciach i młodzieży bezpieczne wzorce wykorzystywania nowych technologii do wspomagania rozwoju i dobrostanu, unikając ryzyka uzależnienia.

Więcej na ten temat problemu e-uzależnień można przeczytać w Raporcie „Nadużywanie mediów elektronicznych przez dzieci i młodzież: badanie rozpowszechnienia problemu, jego determinantów i nowej interwencji profilaktycznej redukującej skalę problemu” opracowanym przez Fundację Badań Społecznych.

https://kcpu.gov.pl/wp-content/uploads/2024/01/FBS_Naduzywanie-mediow-elektronicznych-przez-dzieci-i-mlodziz-.pdf?fbclid=IwAR2Vb0NtGEuhI_UByJcLvhSjdPIS2vD-OIfhKhbEU64EyoD385L-8TjJy4g

{"register":{"columns":[]}}