W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tydzień dla Serca

17.04.2024

Tydzień dla serca

Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów na świecie. W Polsce sytuacja przedstawia się podobnie, gdzie za 46% umieralności odpowiadają zawały serca czy udary mózgu – jest to jeden z najgorszych wyników w całej Europie!

Winne są temu głównie: 

  • zła dieta, 
  • otyłość i nadwaga, 
  • brak regularnego wysiłku fizycznego, 
  • stres, 
  • niedobór snu,
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Tydzień dla Serca, który odbywa się w dniach od 17 do 24 kwietnia ma na celu poprawę tej szokującej statystyki. Akcja organizowana jest każdego roku w ramach programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia od 2003 roku.

Głównym motywem Tygodnia dla Serca jest rozpowszechnianie wśród społeczeństwa wiedzy na temat chorób serca, czynników zwiększających ryzyko rozwoju tych schorzeń, a także działań profilaktycznych, które można podjąć, aby uniknąć problemów z układem sercowo-naczyniowym w przyszłości. Podczas Tygodnia dla Serca wybrane placówki zdrowia będą nie tylko prowadziły akcje informacyjne, ale także wykonywały wybrane badania profilaktyczne.

Jak działa układ krążenia?

Ogólna zasada działania układu krążenia jest prosta – serce pompuje krew, dostarczając ją tętnicami do wszelkich narządów i tkanek organizmu, aby zaopatrzyć je w niezbędny dla życia tlen, substancje odżywcze oraz hormony. Następnie krew wraca do serca za pośrednictwem żył i cykl się powtarza. Żyły ponadto wyposażone są w specjalne zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi – dzięki temu życiodajny płyn kieruje się wyłącznie w stronę serca.

Najprostszą metodą sprawdzenia ogólnego stanu naszego układu sercowo-naczyniowego jest zbadanie pulsu oraz ciśnienia tętniczego. Puls, czyli tętno, oznacza liczbę uderzeń serca na minutę. Parametr ten powinien wynosić u zdrowego człowieka (będącego w stanie spoczynku) między 60 a 100 uderzeń – przeciętne tętno zawiera się w przedziale od 70 do 75 uderzeń na minutę. Ciśnienie tętnicze to z kolei siła, z jaką krew napiera na ściany tętnic podczas skurczu serca – prawidłowe wskazania ciśnienia zawierają się w przedziale 120-129 mmHg / 80-84 mmHg.

Jakie są najczęstsze choroby układu sercowo-naczyniowego?

Problemy z układem sercowo-naczyniowym zaczynają się zazwyczaj od zaburzeń lipidowych, które z kolei prowadzą do rozwoju nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Miażdżyca i nadciśnienie uszkadzają naczynia krwionośne, prowadząc do choroby wieńcowej, która zaburza ukrwienie mózgu i serca, zwiększając ryzyko zawału mięśnia sercowego oraz udaru mózgu. Po zawale serce staje się słabsze i jeśli proces ten nie zostanie przerwany, w końcu staje się niewydolne.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko rozwoju chorób serca?

Istnieje wiele różnych czynników sprzyjających rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych. Na niektóre z nich nie mamy wpływu – mowa tu np. o obciążeniach genetycznych czy zaawansowanym wieku. Na szczęście główny wpływ na powstawanie schorzeń układu krążenia mają złe nawyki, które możemy wyeliminować.

Do głównych czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych należą:

  • nieprawidłowa dieta, obfitująca w żywność przetworzoną, potrawy typu fast-food, duże ilości czerwonego mięsa bogatego w niekorzystne dla zdrowia tłuszcze nasycone, nadmiar tłustego nabiału, wędlin, produktów wędzonych, soli i cukru, spożywanie niewielkich ilości warzyw i owoców,
  • otyłość (zwłaszcza brzuszna) i nadwaga,
  • brak regularnej aktywności fizycznej, siedzący tryb życia,
  • podwyższony poziom cholesterolu we krwi,
  • palenie tytoniu,
  • nadużywanie alkoholu,
  • stresujący tryb życia,
  • brak snu i wypoczynku,
  • cukrzyca typu 2.

Profilaktyka chorób układu krążenia

Aby poprawić pracę serca i zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, należy przede wszystkim zmienić styl życia, ograniczając wspomniane złe nawyki. Najlepiej jednocześnie wdrożyć zdrowe zwyczaje, w tym przede wszystkim pełnowartościową dietę bogatą w zielone warzywa (np. szpinak, natka pietruszki), warzywa strączkowe, owoce (zwłaszcza jabłka, ciemne jagody, borówki amerykańskie, aronie, wiśnie czy czarne porzeczki), pełnoziarniste chleby, makarony z pełnego ziarna, grube kasze i brązowy ryż. Bardzo korzystne dla układu krążenia są też produkty bogate w bioflawonoidy i antocyjany (np. marchew, dynia, czosnek, brokuły), które wspomagają stan naczyń krwionośnych, a przy okazji działają antynowotworowo.

Aby serce zachowało pełną sprawność na długie lata, należy ponadto uprawiać umiarkowany, ale regularny wysiłek fizyczny, dbać o odpowiednią ilość wypoczynku i snu, unikać stresu, a w przypadku nadwagi lub otyłości zrzucić zbędne kilogramy. Bardzo ważne w profilaktyce chorób serca jest ponadto wykonywanie okresowych badań kontrolnych, na przykład w trakcie Tygodnia dla Serca.

Źródło: https://artykuly/czy-wiesz-jak-dbac-o-serce-zbliza-sie-tydzien-dla-serca-17-24-kwietnia.html

{"register":{"columns":[]}}