W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warunki świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium

22.08.2024

warunki świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium

Przypominamy o obwiązkach ciążących na podmiotach świadczących usługi w zakresie udostępniania solarium, w związku z nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium:

  • zakaz reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium, w szczególności: w telewizji, radiu, prasie, kinach, podmiotach leczniczych, szkołach i placówkach oświatowo -wychowawczych, na terenie obiektów sportowo - rekreacyjnych oraz w innych miejscach publicznych, na plakatach, w środkach usług informatycznych,
  • zakaz udostępniania solarium osobom, poniżej 18. roku życia,
  • podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium zobowiązany jest do umieszczenia w miejscu udostępniania solarium czytelnej i widocznej informacji, której treść, wielkość i sposób umieszczenia wraz z treścią informacji o ryzyku związanym z korzystania z solarium szczegółowo określa cytowane poniżej rozporządzenie:

„ZAKAZ UDOSTĘPNIANIA SOLARIUM OSOBOM, KTÓRE NIE UKOŃCZYŁY 18. ROKU ŻYCIA (ART. 5 UST. 1 USTAWY Z DNIA 15 WRZEŚNIA 2017R. O OCHRONIE ZDROWIA PRZED NASTĘPSTWAMI KORZYSTANIA Z SOLARIUM). MINISTER ZDROWIA OSTRZEGA: KORZYSTANIE Z SOLARIUM ZWIĘKSZA RYZYKO ZACHOROWANIA NA NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY SKÓRY”.

W przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby zamierzającej skorzystać z solarium, osoba udostępniająca solarium uprawniona jest do żądania okazania przez tę osobę dokumentu potwierdzającego jej wiek. W razie nieokazania stosownego dokumentu osoba udostępniająca solarium powinna odmówić udostępnienia solarium.

Dane dotyczące: nazwy zakładu, adresu prowadzenia działalności, godzin otwarcia, zakresu i cennika usług danego obiektu umieszczone na tablicy, szyldzie czy banerze są danymi informacyjnymi. Dane te mogą być udostępniane na stronie internetowej wyłącznie w celach informacyjnych o prowadzonej działalności pod danym adresem.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej mogą, w drodze decyzji, nałożyć na podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium karę pieniężną w wysokości od 1 000 zł do 50 000 zł za:
1) udostępnienie solarium małoletniemu;
2) nieumieszczenie w miejscu udostępniania solarium informacji, o których mowa w art. 6 ust. 1 ww. ustawy, albo umieszczenie informacji niespełniających wymagań określonych w tym przepisie lub w przepisach wydanych na podstawie art. 6 ust. 2 ww. ustawy;
3) reklamę lub promocję usług w zakresie udostępniania solarium;
4) utrudnianie przeprowadzenia kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Zbyt duża ekspozycja ciała na sztuczne promieniowanie, niesie za sobą niebezpieczeństwo w postaci nowotworu skóry (czerniaka). Z solarium nie powinny korzystać dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby z takimi schorzeniami jak: choroby serca i nerek, nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca i inne. Dostosuj czas opalania do swojego fototypu skóry, aby uniknąć poważnych poparzeń skórnych. W razie wątpliwości skonsultuj to z obsługą salonu. Minimalizuj czas trwania sesji opalania.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}