W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu

28.05.2021

Napis stop z papierosów

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mławie przypomina, że 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu.

 

Światowy Dzień Bez Tytoniu ustanowiono w 1987 roku. Wprowadzony został przez WHO                       ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych od tytoniu. Ma na celu zwrócenie uwagi na powszechność nałogu palenia i jego negatywne skutki zdrowotne.

 

Dym tytoniowy zawiera około 7 tys. związków chemicznych, z czego 70 rakotwórczych, ale wiele z nich ma też działanie toksyczne wobec układu sercowo-naczyniowego                                           i oddechowego. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowalności i zgonu z powodu wielu chorób, wśród których są rak płuc, nowotwory głowy i szyi, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca  i udary oraz choroby układu oddechowego (przede wszystkim – przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP).

 

Palacze nie są jedynymi ofiarami palenia tytoniu. Dym papierosowy wdychany przez osoby niepalące jest również groźny dla zdrowia a nawet śmiertelny. Narażenie na dym papierosowy jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, których rodzice palą papierosy.  Również palenie przez matkę w okresie ciąży prowadzi do poważnych zaburzeń rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka, m.in. zmniejszonego wzrostu i upośledzenia funkcji płuc.                   U małych dzieci, narażonych na bierne palenie, istnieje większe ryzyko wystąpienia i zaostrzenia objawów astmy oskrzelowej, zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli oraz częstych infekcji dolnych dróg oddechowych.

 

Na zaprzestanie palenia nigdy nie jest za późno. Osoby uzależnione od tytoniu po pomoc mogą zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalistycznych poradni.

Możliwość uzyskania nieodpłatnej pomocy osobom palącym lub poszukującym pomocy dla swoich bliskich oferuje również Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca pod numerami: 801 108 108.

 Paląc trujemy siebie i innych!

{"register":{"columns":[]}}