Bezpieczne grzybobranie
Bezpieczne grzybobranie
Stoimy u progu sezonu grzybowego🍄🌳🌲🐾. Zbieranie grzybów to sposób na spędzanie wolnego czasu, realizację pasji i aktywność fizyczną.
Aby czuć się bezpiecznym☝️, zbierajmy tylko i wyłącznie grzyby, które dobrze znamy.
Jakich grzybów nie zbierać⛔️? Które nie są wskazane do spożycia pomimo, że są jadalne?
🍄Nie zbieraj grzybów bardzo młodych, o niewykształconych do końca owocnikach, gdyż łatwo wówczas o pomyłkę w rozpoznaniu gatunku.
🍄Nie zbieraj grzybów starych i przejrzałych, nasączonych wodą czy zapleśniałych, ponieważ nawet jadalne, mogą spowodować zatrucie!
🍄Nie wybieraj grzybów, oceniając je na podstawie smaku. Wiele grzybów trujących, np. śmiertelnie trujący muchomor zielonawy (sromotnikowy), ma łagodny smak. Spożycie jedynie 50 g muchomora zielonawego może doprowadzić do śmiertelnego zatrucia!
🍄Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, raczej nie zbieraj grzybów blaszkowych. Najbezpieczniej wybierać grzyby rurkowe (pod kapeluszem mają ułożone obok siebie rurki, przypominające gąbkę), gdyż wśród nich nie występują grzyby śmiertelnie trujące i jest mniejsze ryzyko zatrucia.
🍄Nie zbieraj grzybów będących pod ochroną, nawet jeśli są jadalne. Grozi za to wysoka kara pieniężna. Listę grzybów objętych ochroną można odnaleźć w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów (Dz.U. 2014, poz. 1408)
🍄 Nie zbieraj grzybów na terenie parków narodowych i rezerwatów przyrody. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, nie zbieramy tam roślin i grzybów.
🍄Nie zbieraj grzybów rosnących w pobliżu miejsc składowania odpadów, rosnących przy drogach o dużym natężeniu ruchu czy przy zakładach przemysłowych. Grzyby łatwo wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
🍄Nie zbieraj grzybów na terenach wojskowych. Na poligonach mogą odbywać się ćwiczenia wojskowe z wykorzystaniem sprzętu wojskowego, które mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu.