Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS
Działania dotyczące profilaktyki HIV/AIDS są realizowane w oparciu o Harmonogram realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS opracowany na lata 2022-2026. Podejmowane są działania dotyczące profilaktyki zakażeń HIV wśród ogółu społeczeństwa oraz wśród osób o zwiększonym poziomie zachowań ryzykownych. Mają one na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV, zapewnienie odpowiedniego dostępu do informacji, edukacji i usług w zakresie profilaktyki HIV/AIDS oraz promocję testowania w kierunku HIV.
Realizowane są także działania w zakresie kampanii społecznych ogłaszanych przez Krajowe Biuro ds. AIDS. Corocznie obchodzony jest Światowy Dzień AIDS, w ramach którego odbywają się imprezy edukacyjno – artystyczne, konferencje, konkursy, etc.
POLECAMY:
- Raport „Profilaktyka infekcji HIV i zwalczania AIDS w województwie mazowieckim” (2018). [zał. PDF]
Raport powstał w wyniku prac Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w województwie mazowieckim. Zespół został powołany przez Wojewodę Mazowieckiego (Zarządzenie Nr 331 Wojewody Mazowieckiego z 2011 roku z późn. zm.) i ma na celu koordynację działań podejmowanych na rzecz profilaktyki HIV/AIDS na terenie województwa mazowieckiego. Od początku prac Zespołu, tj. od 2012 roku, uczestniczą w nich przedstawiciele Oddziału Promocji Zdrowia WSSE w Warszawie. Przyczyną powstania raportu był istotny wzrost liczby nowo wykrywanych zakażeń w województwie mazowieckim. Dokument stanowi próbę uporządkowania i opracowania bazy danych nt. struktur, organizacji i realizacji projektów w ramach profilaktyki HIV i zwalczania AIDS w województwie. Dzięki syntetycznemu zestawieniu informacji może stać się praktycznym narzędziem do wypracowywania decyzji prozdrowotnych i działań profilaktycznych przez mazowieckich realizatorów Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.
W publikacji można znaleźć szczegółowe dane demograficzne oraz epidemiologiczne dotyczące HIV/AIDS, odnoszące się do województwa mazowieckiego, krótką charakterystykę Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, a także specyfikę działań jednostek samorządu terytorialnego w realizacji programu. Podjęty jest także temat działań z zakresu profilaktyki, wsparcia socjalnego na rzecz osób żyjących z HIV oraz opieki medycznej nad chorymi z infekcją. Każda cześć raportu opatrzona jest wnioskami, mogącymi stanowić wskazówki do planowania działań na terenie województwa, zawiera także wykaz organizacji pozarządowych działających na terenie Mazowsza.
- Ulotka skierowana do turystów "Przekraczając granice pamiętaj, HIV nie zna granic". [zał. PDF]
Ulotka adresowana do turystów podróżujących za granicę. Przypominamy w niej, jakie są
drogi zakażenia, jak uniknąć ryzyka i co zrobić w trudnej sytuacji niepewności. Wskazujemy przydatne numery telefonów i kontakty.
- E-informator na temat testów w kierunku HIV. [zał. PDF]
Krótki poradnik, przekazujący w zwięzły sposób, jakie są drogi przenoszenia się HIV i jak możemy zmniejszyć ryzyko zakażenia. Zawiera informacje o punktach konsultacyjno-diagnostycznych, w których można wykonać anonimowo i bezpłatnie testy w kierunku HIV oraz numery telefonów zaufania, gdzie można m.in. uzyskać informacje nt. przebiegu testu i zakażenia ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV).
Więcej informacji: www.aids.gov.pl
Materiały
E-informator_Testy_w_kierunku_HIV__2022E-informator_Testy_w_kierunku_HIV__2022.pdf 0.13MB Raport_Profilaktyka_infekcji_HIV_i_zwalczanie_AIDS
Raport_Profilaktyka_infekcji_HIV_i_zwalczanie_AIDS.pdf 3.09MB Ulotka_skierowana_do_turystow_2016
Ulotka_skierowana_do_turystow_2016.pdf 0.78MB kokardka_1
kokardka_1.png 0.02MB aids_nie_daj_szansy
aids_nie_daj_szansy.jpg 0.06MB