W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia

17.11.2022

Chcesz rzucić palenie? Nie zwlekaj, rzuć teraz! Każdy dzień bez papierosa to dłuższe i zdrowsze życie.

Grafika palącego się papierosa. Wykres EKG. Napis: Światowy Dzień Rzucania Palenia, 17 listopada.

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 r. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. I…udało się! Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Ideą obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na społeczne i ekonomiczne skutki palenia tytoniu, a przede wszystkim na skutki zdrowotne spowodowane paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie - to podstawowe cele przyświecające obchodom tego dnia.

Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt  chorób układu krążenia, układu  oddechowego i innych narządów. Około 90% przypadków zachorowań na raka płuc związanych jest z paleniem papierosów – w dymie tytoniowym znajduje się około 7 tysięcy różnych związków i cząstek chemicznych, z czego aż ponad  70 wykazuje silne działanie rakotwórcze.

Przewlekłe choroby niezakaźne w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce (KANTAR Polska 2019 na zlecenie GIS):

  • W dalszym ciągu prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy.
  • Tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących. 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy.
  • 34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń!
  • Mimo zakazu reklamy, aż 15% palących zetknęło się z jakąś formą reklamy i marketingu papierosów!
  • Niepokojący jest zauważalny trend wzrastającego użycia e-papierosów przez młodzież a nawet dzieci.

Tymczasem papierosy elektroniczne również są szkodliwe dla zdrowia! Oprócz uzależniającej nikotyny wprowadzają do organizmu substancje toksyczne i rakotwórcze, które powstają w procesie podgrzewania. Zawarta w liquidach nikotyna prowadzi do przewlekłej choroby zwanej zespołem uzależnienia od nikotyny.

Palenie tytoniu negatywnie wpływa na nasz układ odpornościowy. W przypadku zakażenia koronawirusem i zachorowania na COVID-19 u osób palących istnieje wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i wystąpienia powikłań po zakażeniu.

Palenie tytoniu powoduje przyspieszenie starzenia się organizmu i przynosi efekty:

  • Gorsze odżywienie i zaopatrzenie skóry w tlen
  • Utrata elastyczności skóry
  • Powstawanie charakterystycznych „zmarszczek palacza” wokół oczu i ust
  • Żółknięcie zębów oraz powstawanie próchnicy i paradontozy
  • Nieprzyjemny oddech

A tymczasem już po 2 tygodniach od wypalenia ostatniego papierosa skóra zaczyna wyglądać młodziej i zdrowiej!

Przy okazji tego Święta koniecznie należy zaznaczyć, iż nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem. Jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów.

CHCESZ RZUCIĆ PALENIE?  NIE ZWLEKAJ, RZUĆ TERAZ !

W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością, jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia.

Każdy dzień bez papierosa to sukces! Każdy dzień bez papierosa zwiększa szansę na wydłużenie naszego życia. Po dziesięciu latach - po zaprzestaniu palenia ryzyko śmierci byłych palaczy jest identyczne, jak ryzyko śmierci wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu.

Już dziś możesz podjąć wyzwanie!

Być może masz już za sobą kilka prób zerwania z paleniem i boisz się, że tym razem też Ci się nie uda... Przeanalizuj je - jak długo udało się wytrwać? Co pomagało w kryzysie? Dlaczego się nie udało? Pamiętaj, każda próba przybliża Cię do skutecznego rozstania z nałogiem.

  • Przyjrzyj się swojemu paleniu - w jakich sytuacjach sięgasz po papierosa? Jakie masz nawyki? Pozwoli Ci to zaplanować działania i uniknąć porażki. W pierwszych dniach Twojego nowego życia lepiej unikać sytuacji, które wyzwalają w Tobie chęć palenia.
  • Zastanów się, dlaczego chcesz rzucić palenie? Dobrym pomysłem jest spisanie swoich powodów i umieszczenie listy w widocznym miejscu, żeby Cię motywowała w chwilach zwątpienia.
  • Uprzedź swoich bliskich, że rozpoczynasz walkę z nałogiem. Wyjaśnij, że możesz być w gorszym nastroju. Poproś o wyrozumiałość i wsparcie.
  • Poszukaj w swoim otoczeniu innych osób, które planują rzucanie palenie. Razem łatwiej się motywować i wspierać.
  • Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy – idź do lekarza lub poradni. Możesz też dzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108) i porozmawiać z ekspertem .

Zachęcamy też do odwiedzenia strony Jak rzucić palenie? - Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym , gdzie znajdziesz wskazówki i porady jak wytrwać w swoim postanowieniu.

Trzymamy kciuki za skuteczne rozstanie z nałogiem!

Więcej: http://jakrzucicpalenie.pl

(jn; PZ)

 

Materiały

Rzuć palenie korzyści
#RzućPalenie​_korzyści.png 0.20MB
Rzuć palenie
#RzućPalenie.png 0.22MB
{"register":{"columns":[]}}