Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
Światowy Dzień Rzucania Palenia ( trzeci czwartek listopada )
Palenie tytoniu jest najczęstszym nałogiem Polaków. Do palenia przyznaje się aż 21% dorosłych, z czego 5% deklaruje, że po papierosy sięga jedynie okazjonalnie. Stopniowo zmniejsza się liczba palaczy, nadal jednak pali 8mln. Polek i Polaków.
Co znajduje się w papierosie?
Nikotyna jest główną substancją aktywną zawartą w tytoniu i stanowi około 1-2%. To z jej obecności wynika tak łatwe uzależnianie się od palenia papierosów. Potencjał uzależniający nikotyny jest bardzo wysoki - aż 32% osób używających wpada w nałóg.
Dym tytoniowy zawiera również ponad 7000 substancji, spośród których więcej niż 70 ma potwierdzone działanie rakotwórcze.
Jakie są konsekwencje palenia tytoniu?
Palenie tytoniu związane jest z licznymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Palacze częściej chorują na:
-
choroby układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu),
-
nowotwory złośliwe, szczególnie płuca i krtani, ale także jamy ustnej, gardła, pęcherza moczowego, nerki, trzustki czy szyjki macicy,
-
choroby układu oddechowego, szczególnie POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).
Dodatkowo palenie zwiększa ryzyko niepłodności oraz zaburzeń w przebiegu ciąży, takich jak nieprawidłowy rozwój płodu czy poronienia. U dzieci kobiet palących obserwuje się również większą częstość występowania zespołu nagłej śmierci noworodka.
W przypadku raka płuca w blisko 90% zachorowań występuje korelacja z czynnym lub biernym paleniem tytoniu. Stanowi on główną przyczynę zgonów związanych z nowotworami, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc wykazuje bardzo silny związek z paleniem papierosów. Wśród osób chorych, aż 80% stanowią palacze. POChP powoduje około 3 milionów zgonów rocznie, co sprawia, że jest ona trzecią, najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.
Część palaczy zamiast rzucić palenie, zamienia tradycyjne papierosy na e-papierosa. Szkodliwość e-papierosów może być niższa, jednak warto pamiętać, że w e-papierosach do rozpuszczania nikotyny używa się dwóch substancji: gliceryny i glikolu propylenowego. Podgrzewanie ich do wysokich temperatur powoduje rozpad na dwa rakotwórcze związki karbonylowe: formaldehyd i acetaldehyd.
Czy warto rzucić palenie?
Zawsze warto! Niezależnie od motywacji, każdy powód do rzucenia palenia papierosów jest dobry, gdyż wiąże się z korzyścią dla naszego zdrowia, jak również dla biernych palaczy.
Korzyści z rzucenia palenia
Jak skutecznie zerwać z nałogiem?
Jeśli chcesz rzucić palenie zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego. Udzieli Ci on wskazówek dotyczących walki z nałogiem. W zależności od tego, jak silne jest Twoje uzależnienie, wskazane może być różne postępowanie. Zwykle najlepsze efekty daje połączenie farmakoterapii ze wsparciem psychologicznym. Terapia odgrywa szczególnie ważną rolę w procesie nauki zmiany rytuałów i przyzwyczajeń związanych z paleniem, a także w ich utrwalaniu. Należy pamiętać, że sama farmakoterapia może nie przynieść długotrwałego efektu, ponieważ przeciwdziała ona głównie fizycznemu aspektowi uzależnienia. Aby uzyskany efekt był trwały, należy połączyć stosowanie leków z terapią, która walczy z psychologicznym aspektem uzależnienia.
Gdzie szukać pomocy?
Chcesz rzucić palenie? Specjaliści Ci w tym pomogą!
Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym i uzyskaj pomoc w rzuceniu palenia
tel. 801 108 108 lub 22 211 80 15.
Doradcy są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-21.00 oraz w soboty 09.00-15.00. Udzielają porad, proponują wspólną pracę nad znalezieniem motywacji do rzucenia palenia, pomagają w opracowaniu indywidualnego planu działania.
Więcej informacji na stronie jakrzucicpalenie.pl.