W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zadania Sekcji Higieny Żywności i Żywienia

  1. Realizacja zadań z zakresu bezpieczeństwa żywności i żywienia, w tym nadzór nad warunkami produkcji, obrotu, transportu i przechowywania oraz bezpieczeństwem zdrowotnym żywności, żywienia, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
  2. Podejmowanie działań dotyczących powiadamiania o niebezpiecznej żywności, o niebezpiecznych materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością w ramach sieci systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych – RASFF
  3. Ocena jakości zdrowotnej i znakowania pobranych do badań próbek żywności, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością na zgodność z obowiązującymi przepisami prawa.
  4. Ocena jakości żywienia różnych grup ludności w zakładach żywienia zbiorowego zamkniętego.
  5. Ocena wyników badań laboratoryjnych oraz znakowania środków spożywczych pobranych do badań w ramach UKŻ i monitoringu, zbadanych w WSSE w Warszawie oraz w innych laboratoriach zewnętrznych;
  6. Kontrola i nadzór nad produkcją i zbywaniem żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego;
  7. Prowadzenie dochodzeń epidemiologicznych przy współudziale Sekcji Epidemiologii w przypadku wystąpienia ognisk zatruć pokarmowych oraz opracowywanie dokumentacji w tym zakresie.
  8. Współpraca z Inspekcją Weterynaryjną i innymi organami urzędowej kontroli żywności. 
  9. Współpraca z PIORIN, IJHARS, IOŚ w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa produkcji pierwotnej żywności pochodzenia roślinnego (uprawy rolne).
  10. Prowadzenie postępowań administracyjnych i egzekucyjnych w administracji.
  11. Prowadzenie i uaktualnianie elektronicznej bazy danych dotyczącej zakładów żywnościowo-żywieniowych oraz rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów PIS.
  12. Wydawanie zaświadczeń o wpisie do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów PIS.
  13. Analiza i sporządzanie zbiorczych opracowań dotyczących warunków sanitarnych i higienicznych produkcji, obrotu oraz  jakości  zdrowotnej żywności, materiałów i wyrobów przeznaczonych do  kontaktu z żywnością,  a także ocen sposobu żywienia.
  14. Podejmowanie działań na rzecz polepszenia jakości zdrowotnej żywności i żywienia, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz warunków sanitarnych w zakładach sektora spożywczego.
  15. Uczestniczenie w dopuszczeniu do użytku obiektów nowo wybudowanych, zmodernizowanych, adaptowanych w całości lub części do działalności w zakresie produkcji, przetwórstwa lub sprzedaży środków spożywczych.

 

  1. Przygotowywanie decyzji w sprawie: 

- zatwierdzenia, 

- warunkowego zatwierdzenia, 

- przedłużenia warunkowego zatwierdzenia, 

- zawieszenia zatwierdzenia,

- cofnięcia zatwierdzenia zakładów działających w sektorze spożywczym (w tym

  środków transportu żywności) podlegających urzędowej kontroli organów  

  Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zlokalizowanych na terenie nadzorowanym

  przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zwoleniu.

  1.  Organizowanie, prowadzenie i uczestniczenie w szkoleniach wewnętrznych

       i zewnętrznych.

  1. Opracowywanie planów pracy i zamierzeń Sekcji oraz sporządzanie sprawozdań

      z ich realizacji.

 

{"register":{"columns":[]}}