Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV
04.03.2024
Wirusy brodawczaka ludzkiego (ang.: human papillomavirus - HPV) należą do szerszej rodziny tzw. wirusów brodawczaka (dotychczas sklasyfikowano ponad 200) występujących także u innych gatunków. Z punktu widzenia zagrożenia chorobotwórczego dla człowieka największą rolę odgrywają tzw. anogenitalne genotypy HPV. Zaliczane są do najczęściej występujących u człowieka infekcji przenoszonych drogą kontaktów płciowych.
Najczęstszym nowotworem złośliwym wywoływanym przez HPV jest rak szyjki macicy. Uważa się, że jest to nowotwór związany z tym zakażeniem w blisko 100% przypadków. Jego rozwój trwa długo – nawet ponad 10 lat i jest poprzedzony powstawaniem tzw. stanów przedrakowych szyjki macicy.
Badania naukowe wskazują także, że HPV jest odpowiedzialny również za rozwój innych nowotworów:
- ok. 64-100% stanów przedrakowych i nowotworów pochwy
- 90% nowotworów odbytu
- 30% nowotworów prącia
- ok. 15-30% nowotworów sromu.
HPV wywołuje także część zachorowań na:
- nowotwory głowy
- nowotwory szyi (jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałka i gardła).
Szczepienia profilaktyczne przeciwko HPV
Dostępne szczepionki przeciwko HPV mają działanie profilaktyczne. Uodporniają przeciw zakażeniu brodawczakiem ludzkim. Najlepiej podać szczepionkę dziewczynkom i chłopcom między 11 a 13 rokiem życia. Szczepionka jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11, a nie skończyli jeszcze 14 lat. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Możesz zapisać dziecko na szczepienie przez Internetowe Konto Pacjenta
Źródło:
Ministerstwo Zdrowia
pacjent.gov.pl