PATENT NA BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
03.02.2025
Czas wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży szkolnej woj. mazowieckiego rozpoczyna się 3 lutego 2025 a kończy 16 lutego 2025. Dzieci i młodzież skorzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej jako kolonia, obóz lub jako forma w miejscu zamieszkania m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe.
Niezależnie od formy, organizatorzy wypoczynku mają za zadanie zapewnić dzieciom zdrowe, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu. Nadzór nad placówkami wypoczynku sprawowany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dla dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452).
Niezależnie od tego, czy dziecko spędza ferie w mieście, czy na dwutygodniowym szaleństwie na stoku, trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo.
Zasady bezpieczeństwa dla dzieci:
- Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!
Służby co roku ostrzegają, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód. Na jego wytrzymałość wpływa rodzaj wód oraz temperatura powietrza. Lód nie wszędzie jest tej samej grubości – na środku jeziora jest cieńszy niż przy brzegach. Do jazdy na łyżwach nadają się wyłącznie sztuczne zbiorniki. - Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych.
Wjazd na taflę lodu może spowodować jego załamanie. - Nie doczepiajmy sanek do samochodu;
Takie zachowanie grozi poważnym wypadkiem! Przed jazdą na sankach zawsze sprawdzajmy czy w naszych sankach nie ma wystających śrub, gwoździ bądź połamanych szczebli, ponieważ stwarzają one poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
- Nie przebiegaj przez ulicę.
A po zapadnięciu zmroku zawsze miej przy sobie odblask – dzięki temu będziesz widoczny na drodze. - Nie strącaj sopli zwisających z dachów lub drzew.
Spadający sopel może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. - Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze oraz unikaj kontaktu z osobami chorymi.
W przypadku wystąpienia objawów choroby zgłośmy się do lekarza.
- Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu, jedz dużo warzyw i owoców.
Warzywa i owoce są ważnym źródłem wielu składników odżywczych, m.in. potasu, błonnika pokarmowego, kwasu foliowego, prowitaminy A i witaminy C. Wspierają pracę układu odpornościowego.
- Nie zapominaj o podstawowych zasadach higieny.
Możemy zredukować ryzyko infekcji, poprzez zachowanie zasad prawidłowej higieny osobistej:
-
- Często, prawidłowo myj ręce. Mycie rąk powinno trwać przynajmniej 30 sekund.
- Myj zęby przez min. 2-3 minuty, przynajmniej 2 razy dziennie - rano po posiłku i wieczorem przed snem.
- Regularnie bierz prysznic/zażywaj kąpieli, zwróć uwagę na umycie włosów, skóry głowy i okolic intymnych.
- Oczyszczaj uszy z nadmiaru woskowiny w prawidłowy sposób.
- Nie pożyczaj i nie używaj cudzych przedmiotów osobistych, takich jak grzebień, szczotka, szczoteczka do zębów, ręcznik, gąbka do mycia, kosmetyki, obcinacz do paznokci, pilnik do paznokci, maszynka do golenia, golarka, używanej przez ciebie bielizny osobistej, butów itp.
- Codziennie zmieniaj bieliznę na czystą, często wymieniaj odzież, także tę, w której śpisz.
- Stosuj się do zakazów i nakazów opiekunów.
To bardzo ważne! Nie znikaj niespodziewanie z oczu rodzicom lub opiekunom, a jeżeli planujesz pójść do sklepu lub toalety, zgłoś taką potrzebę opiekunowi. - Zachowaj chigienę cyfrową.
Wysypiaj się, nie spędzaj czasu w nocy w Internecie. Zaplanujswój czas tak by ograniczyć korzystanie z urządzeń cyfrowych tj. telefon komórkowy, tablet, komputer.
- Podczas mrozu zabezpieczaj twarz kremem ochronnym.
Słońce zimą również może być niebezpieczne - stosuj kremy z filtrami ochronnymi.
… i 5 zasad dla rodzica lub opiekuna:
- Bezpieczeństwo Twojego dziecka podczas ferii zimowych zależy także od Ciebie! Rodzicu pamiętaj gdy Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek zapoznaj się z ofertą organizatora - rejestracja w kuratorium, wyżywienie, kwalifikacje kadry, zabezpieczenie opieki medycznej. Przekaż organizatorowi ważne informacji dotyczące dziecka tj. przyjmowane leki, alergie itp. Ważne jest dokładne wypełnienie karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku - dokładne dane adresowe, telefony kontaktowe. Problemy związane z sytuacjami zagrażającymi bezpieczeństwu i zdrowiu dzieci i młodzieży w miejscu wypoczynku należy zgłaszać do właściwych terenowo stacji sanitarno-epidemiologicznych. Szczegółowe dane dot. organizatorów, miejsc wypoczynku można znaleźć na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl.
- Nie dawaj dziecku na wyjazd wartościowych przedmiotów.
Organizatorzy wyjazdu najpewniej nie będą odpowiadać za to, aby dziecko ich nie zgubiło, ani nie zostały skradzione. - Poproś, aby dziecko zawsze miało przy sobie (w plecaku czy kieszeni) kartkę z danymi.
Imieniem i nazwiskiem, nazwą ośrodka, numerami kontaktowymi do rodziców i opiekunów oraz, jeżeli jest taka potrzeba, listą przyjmowanych przez nie leków. - Zapoznaj dziecko z zasadami pierwszej pomocy.
Na taką naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie. Sprawdź, czy zna podstawowe numery alarmowe i czy wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. - Pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu na czas ferii.
Zwłaszcza tych spędzanych aktywnie, na nartach czy sankach.
Poniżej przydatne informacje:
- Serwis, gdzie wpisując numer rejestracyjny pojazdu rodzice otrzymają bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na ferie ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.
https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ - System powiadamiania ratunkowego numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej.
https://www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego - Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Są tam informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ, gdzie w profilach krajów znajdują się informacje i ostrzeżenia dla podróżujących.
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych