W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profilaktyka raka piersi

12.10.2023

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi Październik już od 1985 roku jest miesiącem świadomości raka piersi, a od 2008 roku w dniu 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Problem dotyczy jednak wszystkich kobiet dlatego tak ważnym aspektem walki z tym nowotworem jest profilaktyka.

Profilaktyka raka piersi

Co wpływa na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór piersi

  • płeć żeńska,
  • starszy wiek,
  • występowanie raka piersi w młodszym wieku w rodzinie,
  • pierwsza miesiączka we wczesnym wieku (przed 12 r. ż.),
  • menopauza w późnym wieku (po 55 r.ż.),
  • urodzenie pierwszego dziecka w starszym wieku,
  • czynniki genetyczne (nosicielstwo mutacji genów BRCA1 i BRCA2 dotyczy ok. 10% zachorowań).

Powinny nas zaniepokoić wszelkie zmiany w piersiach, których wcześniej nie  wystąpiły. Skonsultuj się ze specjalistą, jeśli zauważysz:

  • zmianę wielkości i kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce,
  • guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą,
  • zmianę koloru skóry piersi,
  • wciąganie skóry piersi,
  • pomarszczenie lub łuszczenie skóry piersi,
  • zmiany w obrębie brodawki piersi.

Profilaktyka raka piersi

Przy diagnostyce raka piersi bardzo ważna jest samokontrola i badania profilaktyczne.

Samobadanie piersi

Badanie palpacyjne wykonuje się w trzech pozycjach: stojąc przed lustrem, pod prysznicem i w pozycji leżącej. Należy unieść ręce do góry, po czym zwrócić uwagę na symetrię oraz kształt piersi i dołów pachowych. Należy dobrze przyjrzeć się brodawkom, otoczkom brodawkowym i skórze, sprawdzić czy nie występują przebarwienia na skórze oraz czy z brodawek nie wydziela się płyn. Kobiety miesiączkujące powinny przeprowadzać samobadanie tydzień po menstruacji, a kobiety po menopauzie powinny wybrać sobie jeden dzień w miesiącu, w którym będą się badać. Mimo comiesięcznego samobadania piersi, nie należy rezygnować z okresowych badań lekarskich! Należy pamiętać, że nie każdy guzek to nowotwór, ale każdy guzek należy skontrolować! Gdy zauważymy coś niepokojącego, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
 

Badania diagnostyczne

Najpowszechniejszym badaniem piersi jest mammografia oraz uzupełniająco USG. Coraz częściej jednak zleca się też rezonans magnetyczny, mający największą czułość                       i swoistość. MRI pozwala na wykrycie nawet najmniejszych zmian patologicznych, często niewidocznych jeszcze w badaniu mammograficznym. Ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że w przypadku nowotworów piersi przebiegających z mutacją genu BRCA-1                       i BRCA-2 najlepszym badaniem diagnostycznym jest rezonans magnetyczny. Umożliwia on wczesne wykrycie raka i podjęcie stosownego leczenia w początkowym etapie rozwoju choroby. Czułość diagnostyczna rezonansu sięga 90%, zaś czułość mammografii u młodych kobiet to około 40%. Jest to spowodowane przewagą tkanki gruczołowej piersi u młodych kobiet.

 

 

 

https://www.gov.pl/web/zdrowie/program-profilaktyki-raka-piersi-mammografia-

https://www.zwrotnikraka.pl/testy-genetyczne-rak-piersi-mammaprint/

https://bioskaner.eu/

{"register":{"columns":[]}}