W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień bez Papierosa

31.05.2024

Co roku 31 maja Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wraz z partnerami na całym świecie świętuje Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto to jest okazją do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Hasło przewodnie Światowego Dnia bez Tytoniu 2024 to „Ochrona dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego”.

Światowy Dzień bez Papierosa

Młodzi ludzie na całym świecie wzywają rządy do przyjęcia polityki chroniącej ich przed manipulacyjnymi praktykami ze strony wyrobów tytoniowych i branż pokrewnych, w tym przed bezlitosnym marketingiem ich niebezpiecznych produktów za pośrednictwem mediów społecznościowych i platform transmisji strumieniowej.

Raport Polskiej Akademii Nauk pokazał, że 29 proc. Polaków codziennie pali papierosy i to jest bardzo wysoki odsetek.  Aż 24% Polaków deklaruje, że codziennie pali papierosy. Statystyki te dotyczą osób powyżej 15. roku życia. Na szczęście ludzie mają coraz większą świadomość skutków palenia, wśród których najbardziej niebezpieczne są nowotwory oraz choroby układu oddechowego.

Najwięcej nałogowych palaczy znajduje się w przedziale wiekowym 40–59 lat w przypadku mężczyzn oraz 30–39 lat w przypadku kobiet. Około 9% nastolatków w wieku 15–19 lat przyznaje się do regularnego palenia papierosów.

W całej Unii Europejskiej nałóg palenia dotyczy około 30% społeczeństwa. To ogromna liczba. Statystycznie na jednego palacza przypada 14 papierosów dziennie, a co 10. Europejczyk wypala aż do 20 papierosów w ciągu doby.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Światowy Dzień bez Papierosa to idealny moment na to, aby zdecydować się w końcu na zerwanie z nałogiem. Najlepiej zrobić to przy pomocy nowych technologii oraz aptecznych preparatów.

Zrezygnowanie z palenia na jeden dzień to ogromny krok w stronę zerwania z nałogiem, choć może temu towarzyszyć szereg nieprzyjemnych dolegliwości, wśród których wymienia się:

  • rozdrażnienie
  • nadmierny apetyt
  • wahania nastrojów
  • trudności w koncentracji
  • drżenie dłoni.

Wszystkie te objawy w końcu ustąpią, a z odpowiednią pomocą można skutecznie je ograniczyć tak, aby nie wpływały negatywnie na codzienne czynności.

Pierwsze skutki rzucania palenia mogą być nieprzyjemne, ale już po kilku dniach można zauważyć wyostrzenie węchu i smaku oraz większą swobodę podczas oddychania. Miesiąc bez papierosa pozwala całkowicie uwolnić organizm od zalegającego dwutlenku węgla dzięki poprawie wymiany gazowej w płucach. Zwiększa się objętość płuc oraz znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca czy układu oddechowego.

Rzucając palenie absolutnie niczego się nie traci, można tylko zyskać. Nagrodą jest lepsza kondycja fizyczna, rzadsze infekcje dróg oddechowych, brak porannego kaszlu.   Oddala się  perspektywa wielu chorób, które są następstwem palenia tytoniu.

 

  1. https://www.who.int/westernpacific/news-room/events/detail/2024/05/31/western-pacific-events/world-no-tobacco-day-2024.
  2. Wojciech Stefan Zgliczyński, Palenie tytoniu w Polsce, „Infos” 2017, nr 14 (237),   s. 1–4.
  3. WSSE w Łodzi, Światowy Dzień Rzucania Palenia 2020, https://www.gov.pl/web/wsse-lodz/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-2020 (dostęp: 19.11.2020).
  4. https://naukawpolsce.pl

Ankieta sporządzona  przez Powiatową Stacje Sanitarno- Epidemiologiczną w  Żyrardowie na potrzeby poznania rozmiaru zjawiska palenia papierosów wśród uczniów szkół ponadpodstawowych,  poznania ich opinii, postaw  i  zachowania wobec środków uzależniających jakimi są papierosy. Przeprowadzone badanie pozwoli uzyskać odpowiedzi m. in. na pytania:


1) Jaka jest skala problemu nikotynizmu wśród młodzieży szkolnej?
2) Kiedy uczniowie najczęściej sięgają po pierwszego w życiu papierosa?
3) Jakie okoliczności wpłynęły na to, że młodzież zaczęła palić?
4) Czy palący uczniowie próbowali rzucić palenie?
5) Jakie jest zdanie uczniów na temat skutków palenia?
6) Dlaczego uczniowie niepalący nie sięgają po papierosy?

Ankieta sporządzona z okazji obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu (office.com)

 

Materiały

Ankieta
Ankieta.jpg 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}