W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

21.11.2024

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu Każdego roku w trzeci czwartek listopada (w 2024 r. – 24 listopada) obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. To doskonała okazja do podkreślenia konieczności walki z nałogiem palenia tytoniu na poziomie społecznym i indywidualnym.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Palenie papierosów bądź innych wyrobów zawierających nikotynę prowadzi do wielu dysfunkcji w pracy organizmu. Dym tytoniowy już po pierwszym zaciągnięciu się powoduje wiele zmian w układzie naczyniowo-sercowym. tlenek węgla, powstający w procesie spalania papierosa, trafia do układu krwionośnego i utrudnia transport tlenu do komórek. Palenie powoduje również wzrost cholesterolu i zwiększenie krzepliwości krwi, co może być konsekwencją miażdżycy, udaru mózgu, a nawet zawału serca. Nieobojętny na działanie dymu tytoniowego pozostaje również układ oddechowy. U palaczy można zaobserwować zmniejszenie elastyczności pęcherzyków płuc i zapadania się ich, co prowadzi do wystąpienia rozedmy. Substancje dostające się do układu oddechowego powodują również powstawanie długotrwałego stanu zapalnego, który często jest początkiem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Palenie wyrobów tytoniowych przyczynia się również do obniżenia płodności.

Jak rzucić palenie i gdzie szukać wsparcia?

Informacji o metodach pomagających w walce z uzależnieniem od tytoniu lub                                                  w utrzymaniu abstynencji papierosowej udziela Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (801 108 108 lub 22 211 80 15).

Warto też skorzystać ze strony internetowej z poradami i informacjami dla osób rzucających palenie jakrzucicpalenie.pl lub pobrać jedną z wielu dostępnych bezpłatnych aplikacji mobilnych (np. „Jak rzucić palenie” opracowaną przez specjalistów z Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego)

               Pomogą również spotkania z psychologiem. Spotkania mogą się odbywać indywidualnie lub w grupie osób chcących rzucić palenie.

Zastosowanie metody kolejnych kroków. W Polsce przedstawia ją m.in. poradnik prof. W. Zatońskiego „Jak rzucić palenie”, dostępny m.in. w internecie (www.promocjazdrowia.pl). Opisuje on krok po kroku, jak przygotować się do rzucenia palenia, jak postępować w dniu wypalenia ostatniego papierosa (tzw. dniu zero), jak radzić sobie z trudnościami oraz jakich sytuacji unikać, by nie wrócić do palenia. Poradnik ten zawiera szczegółowe wskazówki na każdy dzień, a równocześnie daje Ci możliwość dostosowania ich do Twojej sytuacji.

Zastępowanie zwykłych papierosów innymi produktami zawierającymi nikotynę.

Stosowanie leków „antytytoniowych” pod kontrolą lekarza. U niektórych osób łagodzą one dolegliwości związane z rzuceniem palenia i zmniejszają chęć zapalenia papierosa. Przepisuje je lekarz, jeśli na to pozwala Twój stan zdrowia.

Rzucanie palenia wspólnie z innymi ludźmi. Palenie łatwiej jest rzucić wspólnie, gdy inne osoby w Twoim otoczeniu też podejmują decyzję o zerwaniu z nałogiem.

Nie ryzykuj rzuć palenie!

Żródło:

www.zwrotnikraka.pl

Publikacja - Czy istnieje jedna skuteczna metoda rzucenia palenia? Czy po wielu nieudanych próbach można jeszcze rzucić palenie? Co zrobić, by rzucając palenie, nie przytyć?

{"register":{"columns":[]}}