W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Woda w fontannach

16.07.2024

Fontanna jako obiekt małej architektury pełni wyłącznie funkcję dekoracyjną!

Woda w fontannach

Rolą rodziców lub opiekunów jest zadbanie o to, żeby dzieci się w fontannie nie bawiły, gdyż może to się skończyć chorobą.
Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody w fontannach. Regulaminy korzystania z wodotrysków i tablice informacyjne powinny jednoznacznie wskazywać, że woda w nich nie jest przeznaczona do spożycia ani do kąpieli.

Stojąca lub przepływająca w fontannie woda może zawierać liczne drobnoustroje, w tym bakterie, wirusy, glony, grzyby; odchody ptaków, zwierząt domowych lub dzikich; niebezpieczne zanieczyszczenia mechaniczne, np. kawałki potłuczonego szkła, odłamki metalu, kamienie; zanieczyszczenia chemiczne np. płynne substancje alergogenne czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne uznawane za bezpośrednią przyczynę rozwoju nowotworów u ludzi.

Epidemiolodzy podkreślają, że kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, które nie mają w pełni rozwiniętego układu odpornościowego, aby móc zwalczyć każdą poważną infekcję.

 Zabawa w fontannie powoduje wdychanie tworzącego się w niej aerozolu wodnego, który może być skażony bakteriami np. legionellą. Stosowane w fontannach filtry służą jedynie usuwaniu większych, widocznych gołym okiem śmieci czy kawałków roślin. Celem zapobiegania rozwojowi glonów i nieestetycznego nalotu, stosuje się również środki chemiczne, które z kolei w kontakcie ze skórą mogą wywołać silne reakcje alergiczne.                    W urządzeniach fontanny działa zamknięty obieg wody i mimo chlorowania może znajdować się w niej wiele niebezpiecznych patogenów.

Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega również, że kąpiele mogą być przyczyną urazów, a otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.

{"register":{"columns":[]}}