W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

15 rocznica powstania Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach

15.11.2023

15 lat i logo Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach powstała 15 listopada 2008 r. Mija więc 15 lat naszej działalności. RDOŚ w Kielcach jest urzędem administracji rządowej działającym na obszarze województwa świętokrzyskiego. Funkcję organu wyższego stopnia w stosunku do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach pełni Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Celem naszej działalności jest w szczególności zapewnienie wymogów ochrony środowiska przy planowaniu zamierzeń inwestycyjnych i ochrona wartości przyrodniczych regionu. Staramy się dążyć do bycia wzorem dla innych w tym zakresie, przestrzegając obowiązujące wymagania prawne wynikające z zakresu prawa krajowego, unijnego, jak również prawa miejscowego obowiązującego na obszarze województwa świętokrzyskiego.

Jednym z głównych zadań realizowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Kielcach jest określanie warunków środowiskowych, z zachowaniem których inwestycja może być zrealizowana. Uzgodniliśmy modernizację linii kolejowych Nr 8 i Nr 25, budowę nowych odcinków dróg ekspresowych S7 i S74 przebiegających przez teren województwa świętokrzyskiego, budowę obwodnic wielu miast oraz przebudowę setek kilometrów dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, wskazując warunki, co do ochrony najważniejszych składników przyrody.

Określiliśmy także warunki środowiskowe dla realizacji inwestycji związanych z wydobyciem kopalin, budową gazociągów Sandomierz – Ostrowiec, Parszów – Kielce, Lubienia - Parszów oraz linii elektroenergetycznej Radkowice – Piaski o mocy 220 kV. Pozytywnie zaopiniowaliśmy budowę infrastruktury związanej z produkcją energii odnawialnej.

Z przychylnością patrzymy na wszystkie innowacyjne projekty służące ludziom i środowisku przyrodniczemu.

W ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko zaopiniowaliśmy setki projektów planów, programów, strategii ważnych dla rozwoju poszczególnych gmin, powiatów i województwa. Uzgodniliśmy szereg planów miejscowych i studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego chroniąc cenne wartości przyrodnicze naszego województwa.  

Region świętokrzyski jest ostoją unikatowych walorów przyrodniczych i stanowi ich niepowtarzalną mozaikę od zalesionych gór skrywających gołoborza, wiele rzadkich i chronionych gatunków, poprzez barwne, kwietne łąki tętniące życiem owadów aż po rzeki, strumienie, stawy i mokradła. Istotnym elementem są również pozostałości po dawnym wydobyciu kopalin czy jaskinie krasowe, w których widoczne są relikty przeszłych epok geologicznych.

Wartości te zaprezentowaliśmy w wydanej przez nas książce – „Rezerwaty Świętokrzyskie” opisującej najwartościowsze pod względem przyrodniczym obszary w województwie. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem dlatego też planujemy jej drugie wydanie. Stworzyliśmy aplikację "Świętokrzyska Przyroda", która jest bezpłatna i dostępna w Sklepach Google Play oraz App Store. Pozwala ona użytkownikom poznać najważniejsze informacje o poszczególnych obszarach i ich główne walory przyrodnicze.

Dla ochrony przyrody w rezerwatach ustanowiliśmy 20 planów ochrony oraz utworzyliśmy 2 nowe rezerwaty. Ustanowiliśmy plany zadań ochronnych dla 22 obszarów Natura 2000. W dokumentach planistycznych dla tych form ochrony przyrody zostały ujęte działania, które mają na celu utrzymanie i poprawę walorów przyrodniczych, cennych siedlisk i gatunków. Sami też realizujemy te działania. Prowadzimy koszenie muraw kserotermicznych, zapewniamy właściwy stan ochrony torfowisk poprzez usuwanie trzciny, odrostów drzew jak również budowę urządzeń służących zapewnieniu odpowiedniego poziomu nawodnienia tych siedlisk. Zabezpieczyliśmy płytę z tropami dinozaurów w rezerwacie przyrody Gagaty Sołtykowskie poprzez jej konserwację oraz wykonanie odwodnienia terenu wokół niej. Działanie to zainspirowało Felicjana Andrzejczaka i Artura Andrusa do stworzenia piosenki „Impregnowany ślad”. Uprawialiśmy również pole w rezerwacie przyrody Murawy Dobromierskie, którego celem było umożliwienie powrotu archeofitowych gatunków chwastów do rezerwatu, w tym czechrzycy grzebieniowej. Zabezpieczyliśmy wejścia do jaskiń w rezerwacie przyrody Góra Miedzianka w celu ochrony hibernujących tam nietoperzy jak również siedliska naturowego 8310 Jaskinie nieudostępnione do zwiedzania, a także mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa.

Wspomagamy rolników w działaniach zabezpieczających gospodarstwa przed szkodami wyrządzanymi przez bobry poprzez zakup siatki, która służy do grodzenia sadów. Przeprowadziliśmy również modernizację wybranych gniazd bociana białego poprzez zamontowanie platform na gniazda, naprawę istniejących gniazd. W miarę posiadanych środków dofinansowujemy też ośrodki rehabilitacji zwierząt, w których leczone i rehabilitowane są zwierzęta, a w przypadku braku możliwości powrotu do środowiska przyrodniczego zostają w nich na stałe. Realizujemy również zadania polegające na montażu tablic urzędowych informujących o rezerwatach przyrody i obszarach Natura 2000.

Nie poprzestajemy jednak na tym i już zaplanowaliśmy kolejne projekty służące przyrodzie świętokrzyskiej.

Ponadto realizujemy również zadania dotyczące zapobiegania i naprawy szkód w środowisku oraz udostępniamy wszystkim zainteresowanym informację o środowisku.

Sprawna realizacja powyższych działań nie byłaby możliwa bez obsługi księgowej oraz wsparcia organizacyjnego.

 

Dziękujemy wszystkim pracownikom, partnerom, klientom urzędu za wspólne 15 lat.

Deklarujemy, że nasz 48 osobowy zespół nadal będzie dokładał wszelkich starań, aby realizowane inwestycje odbywały się zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju i będzie stał na straży środowiska przyrodniczego województwa świętokrzyskiego. 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}