W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

70 rocznica utworzenia rezerwatu przyrody Karczówka

08.05.2023

70 rocznica utworzenia rezerwatu przyrody Karczówka

70 lat temu dnia 27 kwietnia 1953 r. został utworzony rezerwat przyrody Karczówka Zarządzeniem Ministra Leśnictwa w sprawie uznania za rezerwat przyrody. Rezerwat ten posiada plan ochrony ustanowiony Rozporządzeniem Nr 37/2005 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 9 czerwca 2005 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Karczówka" (Dz. Urz. Woj. Święt. Nr 125 poz. 1582). Jest jedynym rezerwatem krajobrazowym wśród kieleckich rezerwatów. Położony jest w południowo-zachodniej części miasta Kielce, w paśmie Wzgórz Kadzielniańskich na terenie Nadleśnictwa Kielce, Kieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat obejmuje obszar lasu o powierzchni ok. 27 ha. Celem ochrony jest zachowanie krajobrazu wzgórza Karczówki. Tereny leśne tworzą piękne krajobrazowo otoczenie zabytkowych zabudowań zespołu klasztornego z XVII wieku oraz pomnika powstańców styczniowych z 1863 roku. Zespół klasztorny znajduje się poza rezerwatem przyrody.

Rezerwat obejmuje część szczytową oraz stoki wzgórza Karczówki zbudowanego z wapieni dewońskich. Występują tu pozostałości historycznych kopalń, które powstawały w ciągu kilkuset lat (do XIX wieku) w związku poszukiwaniem i eksploatacją rudy ołowiu – galeny.

W kompleksie leśnym na siedlisku grądowym dominuje sosna, a wiek niektórych okazów drzew przekracza 200 lat. Towarzyszy jej buk, brzoza, dąb, grab, klon, osika oraz leszczyna. W runie leśnym występuje wiele roślin chronionych m.in. zawilec wielkokwiatowy, lilia złotogłów, sasanka łąkowa, pluskwica europejska.

Na szczycie wzgórza Karczówka znajduje się platforma widokowa, skąd podziwiać można panoramę Kielc. Rezerwat jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów.

Należy pamiętać, że rezerwat przyrody - obok parku narodowego jest najwyższą w Polsce formą ochrony, w którym to przyroda jest elementem priorytetowym. Wchodząc do rezerwatu należy przestrzegać obowiązujących w nim zakazów m.in.:

-ruchu pieszego poza wyznaczonymi szlakami ruchu pieszego przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska,

- ruchu pojazdów poza drogami publicznymi lub drogami wskazanymi przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska,

- wprowadzania psów z wyjątkiem psów asystujących.

Do obowiązujących zakazów zobowiązani są wszyscy odwiedzający rezerwat.

Jednocześnie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach zachęca do korzystania z aplikacji Świętokrzyska Przyroda na urządzenia mobilne dotyczącej rezerwatów i obszarów Natura 2000 w województwie świętokrzyskim. Aplikacja ta pozwala użytkownikom poznać najważniejsze informacje o poszczególnych obszarach i ich główne wartości przyrodnicze.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}