W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

70 rocznica utworzenia rezerwatu przyrody Świnia Góra im. Stanisława Barańskiego

31.10.2023

drewno ulegające rozkładowi, siedlisko gatunków saproksylicznych

21 listopada 1953 r. został utworzony rezerwat przyrody Świnia Góra. Aktem powołującym rezerwat było Zarządzenie Ministra Leśnictwa z dnia 28 października 1953r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody. Aktualnie obowiązuje dla tego rezerwatu Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach z dnia. 20.09.2017 r., którym m.in. została zmieniona nazwa rezerwatu na Świnia Góra im. Stanisława Barańskiego. Dr inż. Stanisław Barański (1913 – 2005) był leśnikiem, Nadleśniczym Leśnictwa Bliżyn, autorem opracowań naukowych. Był szczególnie oddany i zaangażowany w ochronę przyrody świętokrzyskiej, w szczególności w rejonie Bliżyna i Suchedniowa.

Obszar rezerwatu położony jest w Nadleśnictwie Suchedniów w powiecie skarżyskim, w gminie Bliżyn w głębi dużego kompleksu leśnego, będącego pozostałością dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Obejmuje on środkową część płaskiego wzniesienia o nazwie Świnia Góra (330 m n.p.m.) leżącego w zachodniej części Wzgórz Suchedniowskich, zbudowanych z piaskowców, mułowców oraz iłowców dolnotriasowych. Powierzchnia rezerwatu wynosi 50,57 ha. Celem ochrony jest  zachowanie fragmentu lasu z naturalnymi i charakterystycznymi dla regionu świętokrzyskiego drzewostanami mieszanymi wraz z siedliskami rzadkich owadów, w tym chrząszczy saproksylicznych. W części zachodniej rezerwatu widoczne są ślady historycznego górnictwa rud żelaza z XVIII wieku.

W skład rezerwatu wchodzą naturalne drzewostany jodłowe, których wiek często przekracza 200 lat, w domieszce jest dąb, modrzew, sosna, buk, jawor, grab, świerk i olsza. Puszczańskiego charakteru dodaje mu niezwykle duża ilość powalonych olbrzymich drzew w różnym stanie rozkładu. Bogate runo leśne stanowią gatunki rzadkie i chronione takie jak podkolan biały, storczyk plamisty, liczydło górskie, kosaciec syberyjski, wawrzynek wilczełyko, czosnek niedźwiedzi czy pełnik europejski. Na znajdujących się w rezerwacie niewielkich polanach i zagłębieniach terenu występują fragmenty roślinności bagiennej z wiązówką i bodziszkiem błotnym. Stwierdzono tu występowanie rzadkich chrząszczy żyjących w martwym drewnie tzw. saproksylicznych: zgniotka cynobrowego, zagłębka bruzdkowanego i ponurka Schneidera.

W bieżącym roku dla rezerwatu została opracowana dokumentacja, która posłuży do ustanowienia planu ochrony. Zadanie polegające na opracowaniu dokumentacji zostało sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}