W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czego nie wolno w rezerwacie przyrody

28.03.2022

Skałka Geologów stanowiąca rezerwat Kadzielnia

Na terenie województwa świętokrzyskiego występują siedemdziesiąt dwa rezerwaty przyrody. Najliczniejsze to rezerwaty leśne i przyrody nieożywionej, występują też: florystyczne,  krajobrazowe,  faunistyczne, stepowe, wodne, torfowiskowe i jeden rezerwat słonoroślowy. Rezerwaty obejmują zachowane w stanie prawie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy i elementy przyrody nieożywionej wyróżniające się szczególnymi wartościami naukowymi, kulturowymi i walorami krajobrazowymi. Świętokrzyskie rezerwaty to enklawy chroniące najcenniejsze fragmenty Gór Świętokrzyskich, Ponidzia i Ziemi Sandomierskiej. Z uwagi na zróżnicowaną budowę geologiczną, warunki klimatyczne, szatę roślinną oraz działalność człowieka, prezentują niezwykłe bogactwo przyrodnicze. W niektórych z nich występują gatunki roślin i zwierząt o reliktowym lub endemicznym charakterze a także formy geologiczne niespotykane nigdzie indziej w Polsce.

W związku z pojawiającymi się na terenie rezerwatów przyrody niedozwolonymi zachowaniami (np. wspinanie się po ścianach skalnych bez odpowiednich zabezpieczeń i w miejscach nie udostępnionych,  penetracja terenu rezerwatu poza miejscami wyznaczonymi, palenie ognisk w rezerwacie, kąpiele w zbiornikach wodnych zlokalizowanych w obrębie rezerwatów) Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach przypomina, że na terenie rezerwatów przyrody obowiązują zakazy wymienione w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z  2021 r. poz. 1098 z późn. zm.).

 

Z uwagi na zbliżający się sezon turystyczny i wzmożony ruch przypominamy o niektórych zakazach obowiązujących w rezerwatach na terenie województwa świętokrzyskiego:

- zakaz palenia ognisk i zaśmiecania terenu rezerwatu;

- zakaz ruchu pieszego poza wyznaczonymi szlakami ruchu pieszego przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska;

- zakaz ruchu pojazdów poza drogami publicznymi lub drogami wskazanymi przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska;

- zakaz wprowadzania psów z wyjątkiem psów asystujących;

- zakaz wspinaczki i eksploracji jaskiń lub zbiorników wodnych z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska;

 

W myśl art. 127 pkt 1 lit. b) ustawy o ochronie przyrody, osoby które umyślnie naruszają zakazy obowiązujące w rezerwatach przyrody  podlegają karze aresztu lub grzywny.

{"register":{"columns":[]}}