Informacja dla osób głuchych
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odpowiada za realizację polityki ochrony środowiska w zakresie kontroli procesu inwestycyjnego, działań informacyjnych dotyczących środowiska i jego ochrony oraz zarządzanie ochroną przyrody.
Urząd powstał na mocy ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odpowiada za wdrażanie i realizację zasad funkcjonowania systemu ocen oddziaływania na środowisko w procesie planowania przestrzennego i w procesie inwestycyjnym. Prowadzi postępowania sądowo-administracyjne dotyczące przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz opiniuje przedsięwzięcia dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko i przedsięwzięcia realizowane na obszarach morskich RP. Koordynuje sprawy dotyczące funkcjonowania krajowego systemu ocen oddziaływania na środowisko i obsługę Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska realizuje zadania z zakresu zapobiegania i naprawy szkód w środowisku, ochrony zadrzewień i terenów zielonych, ochrony gatunkowej, siedlisk przyrodniczych i obszarów chronionych oraz wdrażania polityki ekologicznej państwa w tym zakresie. Istotnym zadaniem w tym obszarze jest zarządzanie Europejską Siecią Ekologiczną Natura 2000, która chroni cenne i zagrożone w skali całej Europy rośliny, zwierzęta i siedliska przyrodnicze oraz ma na celu zachowanie różnorodności biologicznej Europy.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odpowiada za zarządzanie informacją o środowisku i jego ochronie oraz rejestrację organizacji w krajowym rejestrze organizacji zarejestrowanych w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). Realizuje zadania z zakresu zarządzania systemem informatycznym GIS, bazami danych i stroną internetową Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. W kompetencjach Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska leży również tworzenie i koordynacja krajowej sieci "Partnerstwo: Środowisko dla rozwoju" w Polsce, odpowiedzialnej za wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej oraz instytucjami wdrażającymi fundusze europejskie.
Informacje na temat wszystkich zadań Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/gdos/ > O GDOŚ > Podstawowe informacje. .
Pracą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska kieruje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który powołuje oraz odwołuje 16 regionalnych dyrektorów ochrony środowiska, wykonujących swoje zadania na obszarach poszczególnych województw.
Informacje na temat kierownictwa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska znajdują się na stronie www.gov.pl/web/gdos/ > O GDOŚ > Kierownictwo , natomiast na temat regionalnych dyrektorów ochrony środowiska www.gov.pl/web/gdos/ > O GDOŚ > RDOŚ .
Kontakt do komórek organizacyjnych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz regionalnych dyrekcji ochrony środowiska znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/gdos/ > Kontakt.
Obsługa osób niesłyszących lub słabo słyszących
W Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach dostępne są usługi wspierające komunikowanie się osób niesłyszących lub słabo słyszących. Należą do nich:
- możliwość kierowania korespondencji na adres poczty elektronicznej
Adres poczty Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: kancelaria@gdos.gov.pl
Adres poczty Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach: sekretariat@kielce.rdos.gov.pl
- możliwość przesyłania informacji faxem
Numer faksu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: 22 57-92-127
Numer faksu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach: 41 34-35-343
- możliwość przesyłania korespondencji pisemnej
Adres do korespondencji z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska: ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa
Adres do korespondencji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Kielcach: ul. Karola Szymanowskiego 6, 25-361 Kielce
- możliwość telefonowania za pośrednictwem opiekuna
Numer telefonu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: 22 57-92-119
Numer telefonu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach: 41 34-35-340
Ponadto osoby z dysfunkcją organów mowy i słuchu mogą skorzystać z usługi tłumacza języka migowego w systemie polskiego języka migowego (PJM), systemie językowo-migowym (SJM) i komunikowania się osób głuchoniemych (SKOGN).
W tym celu zainteresowani powinni zgłosić, korzystając z dostępnych środków komunikacji, chęć skorzystania z pomocy tłumacza, przekazując informację z wyprzedzeniem przynajmniej 3 dni roboczych przed spotkaniem i opisując krótko sprawę, którą chcą załatwić w urzędzie.
Zapraszamy.
Materiały
Film migowyFilm_migowy.mp4 29.35MB