Modernizacja gniazd bociana białego w województwie świętokrzyskim
03.01.2024
Modernizacje dziesięciu bocianich siedlisk przeprowadzone zostały w październiku 2023 roku i obejmowały prace polegające na zdjęciu nadmiaru materiału budulcowego, wzmocnieniu konstrukcji gniazd, podcięciu gałęzi utrudniających dolot oraz budowie nowej platformy pod gniazdo.
Bocian biały zakłada swoje gniazda w pobliżu siedzib ludzkich. Niektóre z gniazd mogą osiągnąć znaczną wysokość i ciężar nawet do 1,5 tony, co w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak opady czy silny wiatr może stanowić realne zagrożenie zarówno dla ptaków, które mogą stracić swoje siedliska i lęgi jak i dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. Konieczne jest zatem przeprowadzanie m.in. w/w zabiegów ochronnych w obrębie siedlisk ptaków tego gatunku. Ważny jest również aspekt wsparcia właścicieli posesji, na których bociany założyły swoje siedliska. Buduje to bowiem wzajemne zaufanie i szacunek dla ochrony przyrody
Realizacja prac poprzedzona została inwentaryzacją istniejących gniazd bociana białego w województwie świętokrzyskim, którą przeprowadzili pracownicy urzędów gmin. Na tej podstawie wytypowane zostały siedliska wymagające najpilniejszej interwencji.
Pracom remontowym zostały poddane siedliska ptaków zlokalizowane w miejscowościach: Serbinów, Wola Łagowska, Szczecno, Łabędziów, Bieliny (powiat kielecki), Żydówek (powiat pińczowski), Jakimowice, Momocicha, Młotkowice (powiat konecki), Gacki (powiat staszowski).
W ramach przeprowadzonej inwentaryzacji pracownicy urzędów gmin zgłosili ponad 35 gniazd wymagających modernizacji. W związku z tym prace będą kontynuowane w bieżącym roku.
Modernizacja gniazd odbywa się w ramach projektu „Wsparcie zadań z zakresu ochrony gatunkowej poprzez dofinansowanie ochrony siedlisk bociana białego” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, zaplanowanego na lata 2023 i 2024.
Należy dodać, że modernizacja siedlisk jest prowadzona przez tut. Dyrekcję od 2022 roku. Wówczas pracami objęto 19 gniazd bociana białego w naszym województwie.