W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Monitoring hydrologiczny największego, torfowiskowego rezerwatu przyrody w województwie świętokrzyskim

22.03.2023

Monitoring hydrologiczny największego, torfowiskowego rezerwatu przyrody w województwie świętokrzyskim

Rezerwat Białe Ługi o powierzchni ponad 170 ha położony jest w obszarze Natura 2000 Lasy Cisowsko - Orłowińskie na terenie Nadleśnictwa Daleszyce i stanowi jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych na terenie województwa świętokrzyskiego. Występują w nim priorytetowe siedliska torfowisk wysokich z roślinnością torfotwórczą oraz torfowiska przejściowe. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ekosystemów torfowisk i otaczających je borów bagiennych wraz z charakterystyczną roślinnością oraz populacjami cennych gatunków.

Z uwagi na zmniejszanie się zasobów wodnych, torfowiska to jedne z najszybciej zanikających ekosystemów. Dlatego niezbędne są zabiegi ochrony czynnej, dla których punktem wyjścia są rzetelne badania pozwalające określić poziom wód gruntowych. W związku z tym na terenie rezerwatu Białe Ługi od 2020 r. prowadzone są badania poziomu wód gruntowych z wykorzystaniem 25 piezometrów. Monitoring ten odbywa się dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Kielcach a Nadleśnictwem Daleszyce.

Wykonywane cyklicznie odczyty poziomu wód w piezometrach potwierdzają korzystne efekty zrealizowanych działań ochrony czynnej, dzięki którym nastąpił wzrost poziomu uwodnienia torfowiska. Działania polegały m.in. na wykonaniu urządzeń zatrzymujących wodę w siedlisku tj. ścianki szczelnej o długości ok. 420m, budowie 4 zastawek drewnianych na rzece Czarna Staszowska, obrączkowaniu drzew oraz usuwaniu drzew i krzewów zarastających najcenniejsze fragmenty torfowiska.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}