W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy rezerwat na terenie województwa świętokrzyskiego

13.12.2022

Nowy rezerwat na terenie województwa świętokrzyskiego

W grudniu przybędzie w województwie świętokrzyskim kolejny rezerwat przyrody: „Bliżyn – Kopalnia Ludwik”. Teren o powierzchni 92,37 ha, położony w obrębie ewidencyjnym Kopcie, na terenie gminy Bliżyn, w powiecie skarżyskim, na gruntach Nadleśnictwa Suchedniów w leśnictwie Świnia Góra został objęty jedną z najwyższych w Polsce form ochrony przyrody.

Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie charakterystycznych dla Płaskowyżu Suchedniowskiego, zbliżonych do naturalnych, lasów bukowych oraz borów jodłowych, wraz z gatunkami roślin chronionych, w tym górskich, występujących na stanowiskach z widocznymi historycznymi śladami pozyskania rud żelaza.

Rezerwat jest położony w centrum dużego kompleksu leśnego – Lasy Suchedniowskie, na obszarze płaskiego grzbietu, stanowiącego część wzniesienia Świnia Góra, opadającego w kierunku południowo-wschodnim i południowo-zachodnim. We wschodniej części rezerwatu znajduje się obszar źródliskowy potoku o nazwie Kobylanka. Wyróżniono tu siedliskowe typy lasów: las wyżynny świeży, las wyżynny wilgotny, ols jesionowy wyżynny. Cały teren odznacza się dość dobrym poziomem uwilgotnienia. W runie występuje wiele chronionych gatunków roślin, w tym buławnik mieczolistny, buławnik wielkokwiatowy, czosnek niedźwiedzi, gnieźnik leśny, liczydło górskie, podrzeń żebrowiec. Występują tu również rzadkie i chronione gatunki owadów w tym rzadki i zagrożony ponurek Schneidera. W obrębie wydzieleń widoczne są pozostałości prowadzonego w przeszłości w tym terenie pozyskiwania rud żelaza w ramach Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.

Z uwagi na wyżej wskazane unikatowe wartości przyrodnicze obszar spełniał definicję rezerwatu przyrody określoną w art. 13 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody. 

 

Fot.: RDOŚ w Kielcach oraz Andrzej Kasza

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}