W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona czynna cennych ekosystemów na terenie województwa świętokrzyskiego

27.06.2023

Ochrona czynna cennych ekosystemów na terenie województwa świętokrzyskiego

Czy konieczne jest wykonywanie zabiegów ochronny czynnej? Czy należy chronić zbiorowiska roślinności torfowiskowej?

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach przeprowadziła zabiegi ochrony czynnej na dwóch dużych torfowiskach położonych w obszarach Natura 2000 Ostoja Przedborska PLH260004 oraz Lasy Cisowsko-Orłowińskie PLH260040.

Rozpoznanie w zakresie sytuacji hydrologicznej w rejonie obu torfowisk oraz zagrożeń związanych z zarastaniem roślinnością nietorfowiskową pozwoliło na dobranie i zrealizowanie odpowiednich działań ochronnych, które służą zahamowaniu sukcesji drzew i krzewów oraz ograniczeniu ubytku wody w zbiorowiskach roślinnych torfowisk. Działania te polegały m.in. na wycince drzew głównie z gatunku sosna zwyczajna i brzoza brodawkowata, krzewów oraz  trzciny pospolitej i pałki wodnej. Wykonano także obrączkowanie drzew o średnicy powyżej 7 cm i uprzątnięto uzyskaną biomasę z obszaru siedlisk. Podejmowane działania wynikają  z planów zadań ochronnych dla ww. obszarów. To nasz wkład w odtwarzanie najcenniejszych siedlisk z punktu widzenia różnorodności biologicznej.

Torfowiska pełnią wiele ważnych funkcji środowiskowych, m.in. stabilizują stosunki hydrologiczne, są naturalnymi zbiornikami retencyjnymi wód gruntowych i powierzchniowych. Mają również zdolność „filtrowania wód” poprzez wychwytywanie związków azotu i fosforu oraz regulacji warunków klimatycznych - asymilowany przez rośliny węgiel zostaje unieruchomiony w złożach torfu, przez co zmniejsza się pula węgla atmosferycznego. Szacuje się, że w naszej strefie klimatycznej hektar zdrowego, żywego torfowiska rocznie akumuluje ok. 300 kilogramów węgla w związkach organicznych powstających w procesie fotosyntezy - to równowartość pochłonięcia z atmosfery 1100 kg dwutlenku węgla.

Torfowiska stanowią ważne siedliska gatunków rzadkich i ginących. Należą do nich w szczególności torfowce, które dzięki wyspecjalizowanej budowie potrafią magazynować w swoich tkankach znaczne ilości wody – nawet ponad 10-krotność swojej suchej masy, owadożerna rosiczka okrągłolistna,  wełnianka wąskolistna, wełnianka pochwowata, czy żurawina błotna.

Działania ochrony czynnej w obszarze Natura 2000 Ostoja Przedborska prowadzono na  torfowisku Żabieniec w obrębie płatów siedliska o kodzie 7140 torfowiska przejściowe i trzęsawiska, na łącznej powierzchni ok. 7 ha. Teren prac obejmował grunty prywatne oraz grunty będące w zarządzie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział w Kielcach, zlokalizowane w Gminie Łopuszno. Zabiegi te stanowiły powtórzenie działań wykonanych na tym torfowisku w latach poprzednich.

W obszarze Natura 2000, tj. Lasy Cisowsko-Orłowińskie, w obrębie płatu siedliska o kodzie 7110 Torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą (żywe), wykonywano zabiegi na powierzchni około 40 ha. Teren znajduje się w rezerwacie przyrody Białe Ługi i obejmuje grunty Skarbu Państwa w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Daleszyce. W tej części rezerwatu Białe Ługi zabiegi wykonywane były po raz pierwszy i stanowiły kontynuację działań wykonywanych w latach poprzednich w innych częściach rezerwatu.  

Działania ochronne realizowane były w ramach projektu POIS.02.04.00-00-0108/16 Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód, współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}