W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opracowanie ekspertyzy na potrzeby projektu planu zadań ochronnych dla ochrony dla obszaru Natura 2000 Krzemionki Opatowskie PLH260024

logo WFOŚiGW w Kielcach

o wartości 20 012,10 zł zadanie zostało zrealizowane w latach 2014 - 2015 przy wsparciu finansowym z WFOŚiGW w Kielcach

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

Dane dotyczące projektowanego specjalnego obszaru ochrony siedlisk Krzemionki Opatowskie PLH260024
powierzchnia objęta ekspertyzą – 691,12 ha
położenie – gmina Bodzechów, Bałtów i Ćmielów, powiat ostrowiecki

przedmioty ochrony

siedliska przyrodnicze:

  • 6210 murawy kserotermiczne Festuco-Brometea i ciepłolubne murawy z Asplenion septentrionalis-Festucion pallescentis,
  • 9170 grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny Galio-Carpinetum, Tilio-Carpinetum
  • 91I0 ciepłolubne dąbrowy Quercetalia pubescenti-petraea,

gatunki roślin:

  • 4060 dzwonecznik wonny Adenophora lilifolia,
  • 1902 obuwik pospolity Cypripedium calceolus

Obszar położony jest w obrębie mezoregionu Przedgórze Iłżeckie. Są to tereny głównie zajęte przez zbiorowiska leśne, w tym bory sosnowe i mieszane, grądy a także świetliste dąbrowy. Niewielkie powierzchnie zajmują także murawy kserotermiczne, które mają charakter wtórny i wykształcają się na dawnych polach pogórniczych lub w okolicy nieczynnych wyrobisk wapienia. W ostoi znajduje się rezerwat Krzemionki Opatowskie, neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego, eksploatowana 3500-1800 lat p.n.e.

W południowej części rezerwatu występują leje krasowe, doliny erozyjne oraz antropogeniczne deformacje powierzchni w postaci wyrobisk dawnych kamieniołomów. Cały teren jest suchy, pozbawiony zbiorników i cieków wodnych. Ostoja zabezpiecza przede wszystkim priorytetowe ciepłolubne dąbrowy. We florze roślin naczyniowych wyróżnia się duża grupa gatunków reliktowych oraz rzadkich i zagrożonych. Występuje tu 6 gatunków zamieszczonych w Polskiej Czerwonej Księdze roślin, są to: wawrzynek główkowy Daphne cneorum,wisienka stepowa Cerasus fruticosa, kostrzewa ametystowa Festuca amethystina subsp. ritschlii, buławnik czerwony Cephalanthera rubra.

Zadanie dofinansowane z WFOŚiGW polega na opracowaniu ekspertyzy na potrzeby projektu planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Krzemionki Opatowskie PLH260024.

Regionalny dyrektor ochrony środowiska z uwagi na konieczność utrzymania i przywracania do właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000 jest zobowiązany do sporządzenia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000.

Do sporządzenia PZO niezbędna jest wiedza o aktualnym rozmieszczeniu i stanie przedmiotów ochrony w obszarze Natura 2000. W tym celu opracowana będzie przedmiotowa ekspertyza. Zawierać ona będzie nowe oraz zweryfikowane informacje o siedliskach przyrodniczych, gatunkach roślin i zwierząt i ich siedliskach, zidentyfikowane zostaną istniejące i potencjalne zagrożenia dla zachowania we właściwym stanie przedmiotów ochrony a także cele działań ochronnych oraz wskazane zostaną propozycje działań ochronnych.

{"register":{"columns":[]}}