Opracowanie ekspertyzy na potrzeby projektu planu zadań ochronnych dla ochrony dla obszaru Natura 2000 Krzemionki Opatowskie PLH260024
o wartości 20 012,10 zł zadanie zostało zrealizowane w latach 2014 - 2015 przy wsparciu finansowym z WFOŚiGW w Kielcach
Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
Dane dotyczące projektowanego specjalnego obszaru ochrony siedlisk Krzemionki Opatowskie PLH260024
powierzchnia objęta ekspertyzą – 691,12 ha
położenie – gmina Bodzechów, Bałtów i Ćmielów, powiat ostrowiecki
przedmioty ochrony
siedliska przyrodnicze:
- 6210 murawy kserotermiczne Festuco-Brometea i ciepłolubne murawy z Asplenion septentrionalis-Festucion pallescentis,
- 9170 grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny Galio-Carpinetum, Tilio-Carpinetum
- 91I0 ciepłolubne dąbrowy Quercetalia pubescenti-petraea,
gatunki roślin:
- 4060 dzwonecznik wonny Adenophora lilifolia,
- 1902 obuwik pospolity Cypripedium calceolus
Obszar położony jest w obrębie mezoregionu Przedgórze Iłżeckie. Są to tereny głównie zajęte przez zbiorowiska leśne, w tym bory sosnowe i mieszane, grądy a także świetliste dąbrowy. Niewielkie powierzchnie zajmują także murawy kserotermiczne, które mają charakter wtórny i wykształcają się na dawnych polach pogórniczych lub w okolicy nieczynnych wyrobisk wapienia. W ostoi znajduje się rezerwat Krzemionki Opatowskie, neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego, eksploatowana 3500-1800 lat p.n.e.
W południowej części rezerwatu występują leje krasowe, doliny erozyjne oraz antropogeniczne deformacje powierzchni w postaci wyrobisk dawnych kamieniołomów. Cały teren jest suchy, pozbawiony zbiorników i cieków wodnych. Ostoja zabezpiecza przede wszystkim priorytetowe ciepłolubne dąbrowy. We florze roślin naczyniowych wyróżnia się duża grupa gatunków reliktowych oraz rzadkich i zagrożonych. Występuje tu 6 gatunków zamieszczonych w Polskiej Czerwonej Księdze roślin, są to: wawrzynek główkowy Daphne cneorum,wisienka stepowa Cerasus fruticosa, kostrzewa ametystowa Festuca amethystina subsp. ritschlii, buławnik czerwony Cephalanthera rubra.
Zadanie dofinansowane z WFOŚiGW polega na opracowaniu ekspertyzy na potrzeby projektu planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Krzemionki Opatowskie PLH260024.
Regionalny dyrektor ochrony środowiska z uwagi na konieczność utrzymania i przywracania do właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000 jest zobowiązany do sporządzenia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000.
Do sporządzenia PZO niezbędna jest wiedza o aktualnym rozmieszczeniu i stanie przedmiotów ochrony w obszarze Natura 2000. W tym celu opracowana będzie przedmiotowa ekspertyza. Zawierać ona będzie nowe oraz zweryfikowane informacje o siedliskach przyrodniczych, gatunkach roślin i zwierząt i ich siedliskach, zidentyfikowane zostaną istniejące i potencjalne zagrożenia dla zachowania we właściwym stanie przedmiotów ochrony a także cele działań ochronnych oraz wskazane zostaną propozycje działań ochronnych.