W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opracowanie projektu planu ochrony dla rezerwatu przyrody Góry Pieprzowe

logo WFOŚiGW w Kielcach

o wartości 24 600,00 zł zadanie zrealizowane przy wsparciu finansowym z WFOŚiGW w Kielcach

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

Dane dotyczące rezerwatu przyrody Góry Pieprzowe
powierzchnia objęta planem – 18,01 ha
położenie – gmina Dwikozy, powiat sandomierski
przedmiot ochrony – Zachowanie fragmentów muraw i zarośli z interesującą fauną owadów.

Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe obejmuje pozostałość pasma górskiego, silnie sfałdowanego i pociętego uskokami, w zboczach którego wykształciły się bardzo liczne wąwozy prowadzące do doliny Wisły. Zbudowane jest ono z łupków ilastych miejscami pokrytych lessem lub gliną. Dolne i środkowe partie Gór Pieprzowych pozbawione są szaty roślinnej. Najczęstsze zbiorowiska roślinne występujące na tym terenie to ostnicowe murawy kserotermiczne z wieloma charakterystycznymi gatunkami oraz zarośla kserotermiczne z największym w kraju skupiskiem dziko rosnących róż, z których kilka należy do bardzo rzadkich. Niektóre z ich form zostały tu po raz pierwszy opisane.

Zadanie dofinansowane z WFOŚiGW w Kielcach polega na opracowaniu projektu planu ochrony rezerwatu przyrody.

Plan ochrony zawiera m.in. wyniki inwentaryzacji przyrodniczej w zakresie przyrody ożywionej i nieożywionej, cele ochrony, analizę i ocenę istniejącego stanu elementów przyrody, wskazuje także zagrożenia istniejące i potencjalne oraz sposoby ich eliminacji. Na bazie tych danych wskazywane są niezbędnych działania ochronne, propozycje obszarów i miejsca które mogą być udostępnione dla celów naukowych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych lub sportowych bez szkody dla tworów przyrody. Zawiera także wskazania do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dotyczące eliminacji lub ograniczenia zagrożeń zewnętrznych. Plan ochrony jest ustanawiany przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na okres 20 lat.

Ustanowienie, a następnie realizacja zapisów planu ochrony, w tym w szczególności zabiegów ochronnych pozwoli wyeliminować bądź ograniczyć niekorzystne skutki przemian zachodzących w rezerwacie przyrody Góry Pieprzowe.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}